1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Darbe Fideliği: Askeri Okullar
Darbe Fideliği: Askeri Okullar

Darbe Fideliği: Askeri Okullar

Tek tek darbecilerin peşine düşmek, tespit edilen cuntaları çökertip yargılamak kadar diğer bir önemli mesele de darbeciler için birer fidelik işlevi gören askeri eğitim kurumlarındaki talim ve terbiyenin köklü ve kapsamlı bir değişime tabi tutulmasıdır.

24 Ocak 2011 Pazartesi 05:18A+A-

Darbe fideliği: Askeri okullar / Kenan ALPAY

Darbeci karakteri şekillendiren eğitim kurumlarını bir türlü tartışmaya açamıyor olmamızın, darbe tehditlerinden başını kurtaramayan bir ülke ve toplum olmamızla doğrudan bağlantısı var.

Oysa "sivrisinek kovalamak yerine bataklığı kurutmaya yönelmek" meseli hayatımızda hep tekrarlanır durur. Darbe belası ile bu sivrisinek-bataklık misali arasında yöntemsel bir benzerlik kurmak akıllara mı gelmiyor yoksa içerdiği zorluklar mı ufukları karartıyor?

Sebep her ne olursa olsun asıl gündemimiz kötülük ve çirkinlik kaynağı darbe bataklığını kurutmak olmalıdır. Askeri Liseler ve Harp Akademilerinde subay adaylarına kazandırılan temel bilgi ve perspektif, "tapusu askeri sınıflara zimmetlenmiş bir ülke ve halkın sahibi" olduklarıdır. "Ülke ve milletin sahibi devlet, devletin sahibi ordu" şeklinde formüle edilen resmi ideoloji, vesayetini devir daim ederek koruyacağı bir iktidar geleneği oluşturmuştur.

Yazının Devamı>>>

HABERE YORUM KAT