1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay’dan Kot Hastalıklarına Soruşturma
Danıştay’dan Kot Hastalıklarına Soruşturma

Danıştay’dan Kot Hastalıklarına Soruşturma

Danıştay, gerekli denetimleri yaptırmayarak kot kumlamada çalışan işçilerin hastalanmasına neden olduğu gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Grup Başkanı hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

30 Aralık 2010 Perşembe 12:41A+A-

Danıştay 1. Dairesi, gerekli denetimleri yaptırmayarak kot kumlamada çalışan işçilerin silikozis hastalığına yakalanmasına neden olduğu gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Grup Başkanı hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Daire soruşturma yapılması için dosyayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Silikozis hastalığına yakalanan bir kot kumlama işçisi, İş Teftiş Kurulu Grup Başkanı hakkında, "gerekli denetimleri yapmayarak silikozis hastalığına yakalanmasına neden olduğu" gerekçesiyle şikayetçi olmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise 15 Nisan 2010 tarihli kararla soruşturma izni vermemişti.

Bu karara yapılan itiraz üzerine dosya Danıştay 1. Dairesi'ne geldi. Konuyu inceleyen Daire, Bakan Dinçer'in soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararını kaldırdı. Dairenin kararında, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izleme, çalışma hayatını denetleme ve çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları koruyucu ve çalışmayı destekleyici tedbirleri almanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın görevleri arasında sayıldığı belirtildi.

Hizmet kusuru sayıldı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü başta olmak üzere ilgili mevzuata atıfta bulunulan kararda, bünyesinde zararlı tozların bulunduğu işyerlerinin özellikle ve öncelikle denetlenmesi gerektiğine dikkat çekildi. Bu nitelikteki işyerlerinin etkin bir şekilde denetlenmemesi veya denetlenmesine rağmen yasal yaptırımların uygulanmaması yüzünden işçilerin zarar görmesinin İş Teftiş Kurulu bakımından bir hizmet kusuru sayılacağı vurgulandı.

Kararda, İş Teftiş Kurulu Grup Başkanı'nın, "Kumla kot yıkama işini yapan şikâyetçinin çalıştığı şirkete ait işyerlerini işçi sağlığı ve iş güvenliği yönünden denetim kapsamına almamak veya etkin bir şekilde denetlettirmemek suretiyle adı geçenin silikozis hastalığına yakalanmasına neden olduğu"nun anlaşıldığı ifade edildi. Bu nedenle Grup Başkanı'na isnat edilen eylemin, hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu kaydedildi.

HABERE YORUM KAT