1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay’a Yargıtay’dan Eleştiri, CHP’den Destek
Danıştay’a Yargıtay’dan Eleştiri, CHP’den Destek

Danıştay’a Yargıtay’dan Eleştiri, CHP’den Destek

Kılıçdaroğlu, Danıştay'ın ALES için getirdiği başörtüsü yasağına destek verirken, Yargıtay Başkanı Gerçeker eleştirel bir tutum takındı.

21 Ocak 2011 Cuma 11:28A+A-

Erzurum'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevaplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yargı kararına herkes saygı duyacak. Karara bizim itiraz etme şansımız yok." dedi. CHP lideri, Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal'ın hastanedeki odasında yargı kararıyla yapılan aramaları ise eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Her isteyen elini kolunu sallayarak yoğun bakıma giremez. Türkiye zaten bir hukuk devleti olmaktan süratle uzaklaşıyor. Bunları da artık olağan karşılamaya başladık." yorumunu yaptı.

"Türbanlı, Çarşaflı da İnsandır!"

Kemal Kılıçdaroğlu, 30 yılı aşkın süredir partisinin milletvekilli çıkaramadığı Erzurum'da ise muhafazakar kesime yönelik mesajlar verdi. Dadaşlara, "Naim Hoca, bizim de Naim hocamız artık. Beraber bu ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. Türbanlı, çarşaflı diye bölünmeyin, AKP'nin tuzağına düşmeyin. Türbanlı, paltolu, çarşaflı; inançlarıyla, düşünceleriyle, etnik kimlikleriyle birer insandır." diye seslendi. CHP lideri, Kış Olimpiyatları öncesinde Erzurum'a kar yağmamasıyla ilgili soruya, "Mevsim değerlerine bağlamak gerekir ama belki de hükümetin bereketsizliğine bağlamak lazım. Bereketi yok bu hükümetin." şeklinde karşılık verdi. Kars'taki heykel tartışmasıyla ilgili olarak da, "Türkiye'nin gündemini heykel meykel diyerek değiştiriyorlar. Başınıza heykel kadar taş düşsün." ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, TT Arena Stadı'nın yapımıyla ilgili de önümüzdeki günlerde bir yolsuzluk dosyası açıklayacaklarını bildirdi. Bu arada bir gazetecinin, "İlhan Cihaner'in CHP'den milletvekilliği adaylığı söz konusu." cümlesinin ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Arkadaşlar Erzurum'la ilgili sorularınız yok mu?" diyerek, soru sormasına engel oldu.

***

Yargıtay Başkanı: Hukukçular özgürlüklerin yanında olmalı

Danıştay'ın başörtüsü konusundaki yasakçı tavrına Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ise tepki gösterdi.

Danıştay 8. Dairesi'nin 'başörtüsü' kararını yorumlayan Gerçeker, hukukçuların her zaman özgürlüklerin yanında olması gerektiğini söyledi. Samanyolu Haber'in Danıştay'ın başörtüsü kararıyla ilgili sorusuna cevap veren Hasan Gerçeker, "Demokratik hak ve özgürlüklerin daima genişletilmesi, ileri götürülmesi bir hukukçunun en büyük ideali olmalıdır. Demokrasi zaten temel bir özgürlük rejimidir. Bunu özümsemek gerekiyor aslında." dedi.

HABERE YORUM KAT