1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay'a Karşı Yeni Tören Yönetmeliği
Danıştaya Karşı Yeni Tören Yönetmeliği

Danıştay'a Karşı Yeni Tören Yönetmeliği

Her biri için daha önce ayrı yönetmelik bulunan resmi törenler ve kutlamaları yeniden düzenlenerek, tek yönetmelikte toplandı.

A+A-

Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yönetmeliğe göre, dış temsilciliklerde yapılacak tören ve kutlamalar, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünce verilecek talimata göre düzenlenecek.

Yönetmeliğe göre;

¥ Cumhuriyet Bayramı’nda Anıtkabir’e Cumhurbaşkanı tarafından çelenk konulacak ve Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilecek.

¥ Zafer Bayramı’nda Cumhurbaşkanı tebrikleri Çankaya Köşkü’nde kabul edecek, orduevlerinde yapılan resepsiyonlar da Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilecek.

¥ Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda Milli Eğitim Bakanı, günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığıyla bildirecek, bir il törenine katılacak, Atatürk anıt veya büstüne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk konulacak.

¥ Gençlik ve Spor Bakanı, 19 Mayıs’ta günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığıyla bildirecek ve bir il törenine katılacak. Merkezinde birden fazla ilçe bulunan illerde ve bu ilçelerde kutlamalar, il kutlama komitesinin hazırlayacağı programa göre yapılacak. Başkent dışında TBMM Başkanı, başbakan veya bakanların törene katılması durumunda Cumhuriyet Bayramı ve Zafer Bayramı tebrikatını, mahalli mülki amir ile birlikte kabul edecek ve önde yer alacak. 

HABERE YORUM KAT