1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Danıştay cinayeti, darbe için işlenmedi mi?
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Danıştay cinayeti, darbe için işlenmedi mi?

A+A-

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, dün ortaya atılan “darbe ortamı hazırlamak için, Fatih Camii’nde bomba patlatılacak, sonra da mütedeyyin insanlarda oluşacak tepkiyi gerekçe göstererek darbe yapılacaktı” iddiasına, şu yorumu yapmış: “Darbe yapmak için cami bombalamaya, insan öldürmeye ihtiyaç duyacaklarını zannetmiyorum.”

Demek Sayın Özyürek bu işleri biliyor.
Darbe için neler yapılacağı, neler yapılmayacağı, Özyürek’in ajandasında yazılı olmalı..
Nereden temin etti ise?..
Hangi darbecilerle yaptığı görüşmeden bu sonucu çıkardı ise?..
Sayın Özyürek, bu değerlendirmesini somut bir bilgi aktarımına dayandırıyor mu bilmiyorum ama, sormak lazım kendisine: “12 Eylül öncesinde, insanlar birbirini öldürürken eylemleri önleyemeyen sıkıyönetim komutanları, darbe sonrasında bir günde tüm olayları nasıl kontrol altına alıverdiler?”
Bu soru, kibarcası..
Biraz daha kaba bir sorum da var: “12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren, 12 Eylül öncesindeki olaylar için, ‘Biz darbeyi 1 yıl önce planlamıştık. Ama şartların oluşmasını bekledik’ itirafında bulunmamış mıydı?”
Demek ki neymiş?
Şartların oluşması için, kardeşin kardeşi vurmasına seyirci kalmışlar!
Yaaa, işte böyle..
Hatta dahası var..
Bu; gerçeğin açıklanan kısmı..
Bir de gerçeklerin, açıklanmayan kısımları var.. Kimbilir, gerçeğin açıklanmayan o bölümünde de, sadece “şartların oluşması” değil, bir de “şartların oluşturulması” da vardır!
Olamaz mı yani?
“Şartların oluşması”nı bekleyenden, “şartların oluşturulması”nı da beklemek, çok mu ağır bir itham, sizce?
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, “darbe yapmak için insan öldürmeye gerek yok” dediğine göre, izah etmeli, “darbe yapmak için neye ihtiyaç var?”
Öyle ya; akşam yatıp, sabah kalkarak darbe mi yapılır?
“Ülke çat pat yönetiliyor. Bazı aksaklıklar var ama, biz ülkeyi daha iyi yönetiriz. Onun için de seçim tarihini beklemeden, seçimlere de girmeye gerek hissetmeden, yönetime biz el koyduk” mu diyeceklerdi yani?
12 Eylül öncesinde, insanlar birbirlerini vuruyor olmasalardı, vurmalarına göz yumulmasaydı, hangi gerekçe ile darbe yapılacaktı ki?
28 Şubat’ta, “Hepimizin başını örttürecekler. Bakın ‘kanlı mı olacak, kansız mı’ tartışmasına başladılar bile” rüzgarı estirilerek halk yönlendirilmeseydi, Refah-Yol koalisyonunu nasıl yıkacaklardı ki?..
Darbe için insan öldürmeye gerek yok ise, söyler misiniz Sayın Özyürek; “Ergenekon davasında tutuklu olan Fikret Emek’in ajandasındaki ‘Genelkurmay ile Deniz Kuvvetleri’ni birleştiren tüneli bombalama eylemi’nin planının işi ne idi?”
Ergenekon davasını yakından takip etmiyor olabilir Özyürek..
Ona da bilinir bir örnekle sorumu yönelteyim..
“Darbe yapmak için insan öldürmeye gerek yok ise, Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Özbilgin niye öldürüldü acaba?”
İki tane bar müdavimi ile, ırza geçmeden sabıkalı adamların, Danıştay hakimini “başörtü yasağı kararı” için öldürdüğüne, kim inanır Sayın Özyürek?
Bal gibi; “darbe amacıyla işlenmiş bir cinayet” o..
Alparslan Arslan’ın derin bağlantıları ortaya çıkarılmamış olsa, yanındaki adi suçlardan sabıkalı adamlar deşifre olmamış olsa, şimdi yutturuyordunuz, “Cinayet, türban yasağından dolayı işlenmiştir” senaryosunu..
Değil mi Sayın Özyürek..
Ama eminim ben, Özyürek o açıklamasında samimi değil.
O da biliyor ki, “darbe” için her şey yapılır!
Cinayet de işlenir, soygun da yapılır, bombalar da atılır..
Siz değil miydiniz, “Çankaya yoluna oturur, oraya eşi tesettürlü birisini oturtmayız” diyenler..
O açıklamada, “Gerekirse, Çankaya’ya çıkacak adamı kaba kuvvetle önleriz” tehdidi yok muydu Sayın Özyürek?..

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT