Danıştay Bu defada Gece Kulüplerinin Yanında

14.09.2010 20:01
Danıştay Bu defada Gece Kulüplerinin Yanında
Danıştay İstanbul'da gürültü kirliliği yapan müzikli işyerlerinin kapanış saatlerine getirilen kısıtlamayı durdurdu.

İstanbulluların en çok şikayet ettiği konulardan birine çözüm bulunmuştu. Ancak Danıştay'ın verdiği kararla bu çözüm işe yaramamış oldu. Danıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gürültü kirliliğini önlemek için açık mekanlarda müzik yayını yapan işyerlerinin kapanış saatlerini sınırlamasına 'dur' dedi. 

Danıştay kararında, belediye encümeninin müzik yayını yapan işyerlerinin kapanış saatlerinin belirlenmesinde bir yetkisinin bulunmadığı belirtildi.

İstanbul'da bir eğlence yerinin açtığı davayı karara bağlayan Danıştay 6. Dairesi, gürültü kirliliğini önlemek için hazırlanan kanunlara dikkat çekti.

Kararda, kanunlar çerçevesinde belediyelere gürültü denetleme konusunda tanınan yetkiler arasında işyerlerine ait faaliyet sürelerinin, kapanış saatlerinin belirlenmesi yetkisinin yer almadığına işaret edildi.

Danıştay, İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin eğlence yerlerinde haftanın cuma ve cumartesi günlerinde saat 01.00'dan, diğer günlerde ise saat 24.00'dan sonra müzik yayını yapılmasının yasaklanması kararını oybirliğiyle bozdu. (Dünya Bülteni)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim