1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danimarka'dan Irkçı Tavır
Danimarka'dan Irkçı Tavır

Danimarka'dan Irkçı Tavır

Irkçı Danimarka Halk Partisi üyeleri Müslüman asıllı göçmenlerin ülkeye gelmelerinin yasaklanması için meclise bir tasarı sundu.

A+A-

Danimarka'da muhalefetteki aşırı sağ Danimarka Halk Partisi, Müslüman göçmenlerin ülkeye sokulmamasını istiyor. Muhalefetteki diğer sağ partiler öneriye sıcak bakmazken, Danimarka Halk Partisi milletvekillerinin çoğu, ülkeye Müslüman yabancı akınının durdurulmasını istedi.

ACİLEN DURDURMALIYIZ

Parlamento Vatandaşlık Komisyonu'nun aralık ayında yapılan toplantısında, Müslüman asıllı göçmenlerin vatandaşlığa alınmasına karşı çıkan Danimarka Halk Partili Marie Krarup, 'Ülkemizdeki Müslüman azınlığın sayısını sınırlı tutmak zorundayız' derken partinin AB parlamentosu adayı Anders Vistisen, 'Bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkemize uyumları sorun yarattı ve bir türlü uyum sağlayamadılar. Bu nedenle çok acil bir şekilde Müslüman göçmenlerin ülkemize gelmelerini durdurmak gerekir' dedi.

KENDİNE MÜSLÜMAN ÜLKE BUL

Lolland bölgesi Höjbörgen şehrinde ikinci Belediye Başkan Yardımcısı olan Erik Kjaelgaard da diğer partililer gibi Müslüman göçmenlere yönelik yeni yasakların getirilmesini desteklediğini belirterek, 'Ülkemize gelen Müslümanları sınırdan geri çevirebiliriz. Geri çevirdiğimiz Müslümanlara 'Senin dinin inancın nedir?' diye sorduktan sonra 'Gelmen gereken ülke burası değil, kendine bir Müslüman ülke bul' diyebiliriz' dedi.

Hukuk devleti olmaktan uzaklaşırız

Danimarka Halk Partisi Vatandaşlık Sözcüsü Christian Langballe, Müslüman göçmenlerin ülkeye gelmelerinin bir şekilde engellenmesi gerektiğini belirterek, 'Ben de diğer partili arkadaşlarımla aynı fikirdeyim ama tam bir yasak getirmemizin uluslararası anlaşmalar gereği biraz zor olduğunu düşünüyorum. Ama bir sınırlama getirebilir. Konuyu hemen parlamentoya taşıyıp tartışmak gerekir' dedi. Liberal İttifak Partisi'nden Mette Bock ise Müslümanlara karşı alınacak bir yasak kararı ile ülkenin bir hukuk devleti olmaktan uzaklaşacağını savundu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum