1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danimarka'da PKK'yı Finanse Etme Davasında Beraat
Danimarka'da PKK'yı Finanse Etme Davasında Beraat

Danimarka'da PKK'yı Finanse Etme Davasında Beraat

Açılan dava sürecinde kapanan Roj Tv adına topladıkları 140 milyon Danimarka kronunu (yaklaşık 19 milyon avro) PKK'ya göndererek terörü finanse ettikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 10 sanık beraat etti.

A+A-

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Şehir Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına, bu ülkede topladıkları parayı PKK'ya aktardıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp bir süre sonra serbest bırakılarak tutuksuz yargılanan Türkiye kökenli 10 Kürt sanık ve avukatları hazır bulundu.

Savcılık iddianamesinde, sanıkların Roj Tv adına topladıkları 140 milyon kronu dolaylı olarak PKK'ya aktararak terörü finanse ettikleri ve hapis cezalarına çarptırılmaları istenmişti.

Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme başkanı, jürinin kararını okuduktan sonra gerekçeleri açıkladı.

Açıklanan gerekçede Roj Tv ile PKK Kongra Gel ve silahlı birimleri konusunda değerlendirmeler yapılarak örgütün silahlı kanadı HPG'nin Türkiye'de 2006-2012 yılları arasında terör eylemlerinde bulunduğu belirtildi.

Roj Tv'ye toplanan paraların PKK örgütüne aktarıldığını ancak Roj Tv için para toplayanların bunu bilemeyeceğinden suçlanamayacağı noktasından hareket eden mahkeme, sanıkların beraatine karar verdi.

Mahkeme kararına savcının iki hafta içinde itiraz etmemesi durumunda kararın kesinleşeceği, itiraz durumunda ise konunun üst mahkemeye giderek gelecek yıla kalacak bir sürecin başlayacağı öğrenildi.

Çok sayıda Danimarkalı basın mensubunun izlediği karar duruşmasında kararın açıklanmasıyla birlikte salonda bulunan sanıklar ve yakınları sarılarak birbirlerini tebrik ettiler. Daha sonra mahkeme çıkışında Danimarka televizyonlarının canlı yayınlarına katılan sanıklar ve yakınları bir süre Kobani'ye destek sloganları da attı.

AA

HABERE YORUM KAT