1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danimarka ve İsveç Sınır Kontrollerine Başladı!
Danimarka ve İsveç Sınır Kontrollerine Başladı!

Danimarka ve İsveç Sınır Kontrollerine Başladı!

Danimarka, “mülteci krizi”ni kontrol etmek için Almanya sınırında, İsveç ise Danimarka sınırında pasaport ve kimlik kontrollerine başladı.

A+A-

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, basın toplantısında, “mülteci krizi”ni kontrol altına almak için Danimarka sınır kuvvetlerinin Almanya'dan gelen tren, otobüs ve feribotlarda pasaport ve kimlik kontrollerine başladığını söyledi.

Başbakan Rasmussen, Almanya'dan gelen ve sınırda durdurulan mültecilerin ilticalarının kabûl edilmeyeceğini belirtti.

Mülteci sayısını kontrol altına amaçlayan İsveç de Danimarka sınırında pasaport ve kimlik kontrolleri başlattı. İsveç Altyapı Bakanı Anna Johansson, Danimarka'dan İsveç'e otobüs, feribot ve trenlerle yolcu taşıyan şirketlerin kimlik kontrolü yapmadığının tespit edilmesi durumunda, yolcu başı 600 avro ceza vereceklerini bildirdi.

İsveç demiryolu şirketi SJ ise Danimarka seferlerini bugünden itibaren durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili AA'ya açıklamada bulunan İsveç demiryolu şirketi SJ'nin basın sözcüsü Malin Hultgren, hükûmetin 17 Aralık'ta aldığı Danimarka-İsveç arası kimlik kontrolünü SJ çalışanlarının üzerine “yıkması” nedeniyle Stockholm-Kopengag seferlerini durdurduklarını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT