1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dalan’dan Medyaya Sus Payı mı?
Dalan’dan Medyaya Sus Payı mı?

Dalan’dan Medyaya Sus Payı mı?

Özal hükümetinin Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, Ergenekon’un firari sanığı Bedrettin Dalan ile ilgili şok iddialarda bulundu. Akarcalı, “Dalan’ın gazetecilere hediye ettiği konutlar araştırılsın” dedi.

19 Haziran 2012 Salı 06:43A+A-

Haber: Erol Metin

Eski bakanlardan Bülent Akarcalı, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a 1989 yılında düzenlenen suikasttan önceden haberdar olduğu ve ANAP kongresinin görüldüğü salonda daha silah ateşlenmeden kendisini yere attığı iddia edilen Ergenekon’un firari sanığı Bedrettin Dalan’la ilgili Akit’e çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dalan’ın sağ kolu ve kara kutusu konumundaki eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Niyazi Adıgüzel cinayetinin yeterince araştırılmadığına dikkat çeken Akarcalı, “Turgut Bey’in ölümü şüpheliyse Adıgüzel’in öldürülmesi daha şüphelidir. Bu olayın üstüne neden ayrıntılı bir şekilde gidilmedi? Bir avukat tarafından vuruldu denilip kapatıldı” dedi.

“Asker, Sermaye ve Medya Arkasındaydı”

Karakutusu Adıgüzel’in cinayete kurban gittiği ve Özal’a suikast düzenlendiği dönemde Dalan’ın gücünün zirvesinde olduğunu ifade eden Akarcalı, şunları söyledi: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ydı. ANAP’ın en güçlü 2-3 adamından biriydi. Askerleri de yanına almıştı. İstanbul sermayesini, İstanbul medyasını arkasına almış biriydi. Öyle ki 89 belediye seçimlerine girerken ANAP’tan koptu, kendi başına kampanyayı yürüttü. O kampanyalarda muazzam paralar harcandı. Nereden geldi o para? Sonra ayrı bir siyasi parti kurdu. Sonra arkadaşlarını satıp gitti, kendini DYP’den milletvekili seçtirdi. Ondan sonra ‘Bu Meclis’te çalışılmaz’ deyip Meclis’i sattı. Ama aldığı milletvekili maaşlarını iade etti mi etmedi mi bilmiyorum. Bunları Dalan’ın gücünü göstermek açısından söylüyorum.”

“Gazetecilere Kooperatif Konutları Hediye Etti”

Dalan’ın belediye başkanlığı görevindeyken medya yöneticilerine kooperatif konutları hediye ettiğini belirten Akarcalı, bunun araştırılması gerektiğini vurgulayarak, “Dalan zamanında yapılan ve İstanbul gazetecilerine hediye edilen kooperatifler var. Bu kooperatifleri araştırmak yeter. Yüz kişilik kooperatife 200 kişilik arsa verdi. Müteahhide o arsalar verildi. Yüzde 50, yüzde 50 diye bedavadan ev sahibi olundu. Bu Dalan’ın dağıttığı ikramlardır. Buna benzer şeyler de var” şeklinde konuştu.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT