1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Dağıstanlı Ayşe Baskılar Sonucu Serbest Bırakıldı
Dağıstanlı Ayşe Baskılar Sonucu Serbest Bırakıldı

Dağıstanlı Ayşe Baskılar Sonucu Serbest Bırakıldı

Bir süredir Rusya'nın talebiyle Kafkasya kökenli muhacirleri sınırdışı etmeye başlayan Göç İdaresi 16 yaşındaki Dağıstanlı bir genç kız için de sınırdışı işlemi başlatmıştı. İslami Camianın yoğun tepkisi sonucu geri adım attı.

A+A-

İstanbul’da şehid edilen Abdulvahid’in 9 aylık hamile eşine G87 nolu tahdit (terör şüphelisi) konulmasından sonra Dağıstanlı 16 yaşındaki Ayşe kardeşimize de ikamet için gittiği Göç İdaresinde Rusya’nın talebi üzerine tahdit konulduğu ortaya çıkmıştı.

Yaşı küçük olduğu için Yabancı Şube’ye gönderilemeyen Ayşe’yi polis nereye götüreceğini bilemedi. Küçük Ayşe yaklaşık 2 hafta boyunca Bahçelievler Çocuk esirgeme kurumunda kaldı.

Sevindirici haberi İMKANDER Başkanı Murat Özer sosyal medyadan duyurdu. Özer'in açıklaması şu şekilde;

''Göç İdaresi tarafından hakkında tahdit konulduğu için Rusya'ya sınırdışı kararı bulunan Dağıstanlı Ayşe kardeşimiz 9 gün süren uzun görüşmeler ve yoğun çabalar sonunda az önce serbest bırakıldı. Bu yanlışlığın ortadan kalkması için samimiyetle gayret eden Göç İdaresi yöneticilerine, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Bşk. Vekili Sn. Fatma Benli'ye ve emeği geçen herkese İMKANDER adına teşekkür ederim.''

Türkiye’de Göç İdaresi’nin Kafkasyalı Müslümanlara haksızlıklarının ardı arkası kesilmezken halen 35 Çeçen Müslüman İstanbul Kumkapı Yabancılar şubesinde Rusya'ya teslim olmayı bekliyor.

Türkiye IŞİD ile mücadele gerekçesiyle ilgili ilgisiz 40 bin kişiyi sınırdışı edildi,  Binlerce kişiye G87 (Terör şüphelisi) tahdit koydu. Kimisi sığınacak güvenli bir ülke arayışı içinde olan, kimisi turist, kimisi de Türkiye’de oturma iznine sahip genelde İslam coğrafyasının farklı beldelerinden çok sayıda insanın ülkeye girişi engelleniyor.

Aleyhlerinde somut hiçbir delil, gerekçe bulunmaksızın ‘suçlu’ konumuna oturtulan ve bir kısmı da doğrudan kaçmak, terk etmek zorunda kaldıkları ülkelerine geri iade edilen bu insanların yaşadıkları mağduriyetler katlanıyor. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum