1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cuntanın Yargı Brifingleri Mercek Altında
Cuntanın Yargı Brifingleri Mercek Altında

Cuntanın Yargı Brifingleri Mercek Altında

Ergenekon avukatlarından Doğan Yıldırım’ın akit’e yaptığı açıklamalar üzerine Balyoz davası savcıları harekete geçti.

17 Ocak 2012 Salı 15:11A+A-

Ergenekon avukatlarından Doğan Yıldırım’ın akit’e yaptığı açıklamalar üzerine harekete geçen Balyoz savcıları, 28 Şubat dönemi ve sonrasında yapılan Harbiye Orduevi toplantıları ile brifinglere katılan yargı ve medya mensuplarını mercek altına aldı.

MURAT ALAN’ın Haberi:

Balyoz soruşturmasına bakan savcıların 28 Şubat dönemi ve sonrasında yapılan Harbiye orduevi toplantılarını mercek altına aldığı ortaya çıktı. Cuntanın brifinglerle yönlendirdiği yargı ve medya mensupları hakkında araştırma yapıldığı belirtildi. 1. Ergenekon davasının avukatlarından Doğan Yıldırım’ın gazetemize yaptığı açıklamadan sonra ifade için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına çağırıldığı, Yıldırım’ın 4 saatlik ifadesinde darbe çalışması içerisinde yer alan medya ve yargı mensupları hakkında önemli bilgiler verdiği vurgulandı.

Yıldırım 4 Saat İfade Verdi

28 Şubat yargı brifingleri ve bu brifinglerin katılımcılarını deşifre eden Ergenekon davası avukatı Doğan Yıldırım, Beşiktaş Adliyesi’nde ifade verdi. Yaklaşık 4 saat süren ifadesinde Yıldırım, 1. Ordu Komutanlığında düzenlenen brifinglere ilişkin önemli beyanlarda bulundu. Balyoz, Ergenekon ve Kafes davalarında sanık olan eski Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral A.Feyyaz Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz ve darbe günlüklerinin sahibi eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’i tanıdığını söyleyen Yıldırım, katıldığı toplantılardan birinde Kadir Sağdıç’ın darbe imaları ile dolu bir sunum yaptığını belirtti. İfadesinde Yıldırım, “Sağdıç’ı uyardım, ‘Bunlar çok tehlikeli şeyler kardeşim, başınıza iş açarsınız’ dedim. O da bana ‘Doğan’cığım kendi başımıza yapmıyoruz, yukarının, Genelkurmay’ın haberi var’ dedi. O zaman anladım ki öyle bir iki amiralin işi değil bu operasyon. Organize bir plan, toplu bir kalkışma bu’ dediği ifade edildi.

“28 Şubat’ın Sivil Örgütlenmesi Harbiye Orduevi’nde Yapıldı”

Bahçelievler davasından tutuklanan Haluk Kırcı ve Mehmet Ali Ağca ile 1. Ergenekon davası sanığı Fuat Turgut’un avukatlığını yaptığını söyleyen Doğan Yıldırım’ın, Genelkurmay ve sivil uzantılarının hükümeti yıkma planına bizzat şahitlik ettiğini söylediği belirtildi.
Balyoz savcılarına 1. Ordu Komutanlığına ait Harbiye Orduevi tesislerinde tertiplenmiş çok gizli bir toplantıya katıldığını söyleyen avukat Doğan Yıldırım, darbenin sivil kadrolarına bu toplantıda brifing verildiğini belirtti. Yıldırım, toplantıda Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin 1. Ordu Komutanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, Balyoz’un bir numarası eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, birçok yargı üyesi ve medya mensuplarının bulunduğunu ifade etti. Yıldırım, süren soruşturmalara konu birçok yeni ismi işaret etti.

“Brifing Medyası Hedef Üretti”

Anti demokratik uygulamaların tamamının geri planında o toplantıda alınan kararların olduğunu ifade eden Yıldırım, sorgusunda brifing medyasının 28 Şubat ve daha sonrasında planlanan Balyoz planı için zemin hazırladığını iddia etti.

28 Şubat Soruşturmasına da Katkı Sağlayacak

Doğan Yıldırım’ın ifadelerinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı 28 Şubat soruşturmasıyla da bağlantılı olduğu ifade ediliyor. Yıldırım’ın ifadesinin bir kopyasının Ankara’ya gönderileceği belirtiliyor.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT