1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Cunta Yargısından Mursi'ye Hem Müebbet Hem İdam Cezası
Cunta Yargısından Mursi'ye Hem Müebbet Hem İdam Cezası

Cunta Yargısından Mursi'ye Hem Müebbet Hem İdam Cezası

"Casusluk" davasında müebbet hapse mahkum edilen Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi hakkında "Hapishaneler baskını" davasında ise idam cezası verildi.

A+A-

Mısır'da kamuoyunda "Hapishaneler baskını" olarak bilinen davada, darbeyle görevinden uzaklaştırılan demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam cezası verildi.

Kahire Ağır Ceza Mahkemesi, "Casusluk" davasının ardından, "Hapishaneler baskını"yla ilgili kararını da açıkladı.

Mursi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, İhvan Rehberlik Konseyi Yardımcısı Reşad el-Beyumi, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Muhammed Saad el-Katatni, İhvan'ın ileri gelenlerinden İsam el-Aryan ve gıyaben yargılanan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi ile Mursi dönemi Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksud'un yer aldığı yaklaşık 100 kişinin idamına hükmeden mahkeme, aynı davada İhvan'ın lider kadrosundan Muhammed el-Biltaci, Subhi Salih ve Saad el-Huseyni'nin de aralarında bulunduğu 21 sanığa müebbet, 8 sanığa ise 2 yıl hapis cezası verdi. İdamına hükmedilenlerden 94'ü gıyaben yargılanıyordu.

Söz konusu mahkeme, daha önce açıkladığı "Büyük casusluk" davasında ise HAP Genel Sekreteri Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin de aralarında bulunduğu 16 kişiye idam, Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin de yer aldığı 17 kişinin ise müebbet hapsine hükmetmişti.

Söz konusu iki davada da kararın temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

İsimlerin çokluğu ve iki davanın aynı mahkeme tarafından görülmesi nedeniyle kararlar açıklanırken hakimin zaman zaman elindeki karar metinini okumakta zorlandığı görüldü. 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT