1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Cunta Yargısı Muhammed Mursi İçin Kararını Açıklıyor
Cunta Yargısı Muhammed Mursi İçin Kararını Açıklıyor

Cunta Yargısı Muhammed Mursi İçin Kararını Açıklıyor

Mısır'da cunta yargısının, aralarında Mursi'nin de olduğu ve 121 kişi hakkında verilen idam cezalarıyla ilgili kesin karar duruşmasını Salı günü yapacak. Mahkeme açıklayacağı bu karardan önce Mısır müftüsünden görüş aldı.

A+A-

Cunta mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik bir seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararı açıklayacak.

Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapishaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı. Salı günü düzenlenecek duruşmada bu ön idam kararı ya onaylanacak, ya da reddedilecek.

Hakim Şaban Şami, müftü görüşünün 2 Haziran'da mahkemeye bildirildiğini ve 'istişareleri tamamlamak' amacıyla mahkemenin kesin kararını 16 Haziran'a kadar ertelemeye karar verdiğini açıklamıştı.

Mursi ve diğer İhvan liderleri yoğun güvenlik önlemlerin alındığı mahkeme salonuna getirilmişti.

İhvan, kesin karar duruşmasının ertelemesinin sebebini Sisi'nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Avrupa turu olduğunu savunuyor. İddiaya göre mahkeme, muhtemel tepkiler sebebiyle kesin karar duruşmasını bu tarihe erteledi.

Mısır yargı sistemi gereği mahkeme, sanıklar hakkında verdiği ön idam kararlarını ve dava dosyalarındaki kesin kararını, müftüden aldığı görüşün ardındasan veriyor. Ancak müftünün görüşü bağlayıcı nitelik taşımıyor.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi,  'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapishaneden firar etmek' suçlamasıyla yargılandığı davalarda idam cezasına çarptırılmıştı.

Mursi dışında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın üst düzey 17 yöneticisine daha idam cezası verildi. Bunlar arasında İhvan lideri Muhammed Bedii de var. İdam cezası verilenler arasında hayatını kaybeden kişiler de bulunuyordu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT