1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Cunta Hükümetini Biblavi Kuracak
Cunta Hükümetini Biblavi Kuracak

Cunta Hükümetini Biblavi Kuracak

Mısır'da Askeri Cunta Hazım Biblavi hükümeti kurmakla görevlendirdi, Baradai de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atandı.

A+A-

Askeri Cunta tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ekonomist Hazım Biblavi'yi hükümeti kurmakla görevlendirdi. Mansur, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Genel Koordinatörü Muhammed Baradai’yi de Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atadı. 

Mansur'un Basın Danışmanı Ahmed el-Muslimani yaptığı açıklamada, Mansur ve Biblavi'nin bugün bir araya geldiğini ve görüşmeler sonunda hükümeti kurmakla görevlendirilmesine karar verildiğini, Baradai'nin de Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atandığını duyurdu.

Biblavi: ''2-3 gün içinde kabine ilan edilecek

AA muhabirine açıklamada bulunan Biblavi, ''Siyasi güçlerin bana sunacakları isimleri değerlendirip kabineyi oluşturacağım. Bakanlık görevlerine getirilecek kişilerde niteliği gözeteceğim. Yeni kabinede ağırlıkla Ulusal Kurtuluş Cephesi başta olmak üzere, Temerrüd Hareketi ve Nur Partisi'nden kişiler yer alacak'' diye konuştu. 

Nur Partisi: Biblavi  başarılı bir seçim

Mısır'da Selefi eğilimli Nur Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Bessam ez-Zerka, ekonomist Hazım Biblavi'nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesi kararını "başarılı bir seçim" olarak değerlendirdi.

AA muhabirine açıklama yapan Zerka, "Biblavi, üç önemli kriter taşıyor; Mısır'ın içinde bulunduğu kutuplaşmada herhangi bir tarafta yer almaması; Mısır'a fayda sağlayacak ekonomist ve teknokrat yönü; uzlaşıyı sağlayabilecek olma ihtimali" dedi.

Nur Partisi'nin Biblavi konusunda henüz net bir tutum edinmediğini ancak Biblavi'nin halihazırda, başbakanlık seçimi için partinin koyduğu kriterleri taşıdığını ifade eden Zerka, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Genel Koordinatörü Muhammed Baradai’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı atanmasına alınacak tavrın henüz  parti içinde görüşülmediğini belirtti.

Milli uzlaşı çağrısı

Mansur, yaptığı yazılı açıklamada da, ülkedeki grupları "akan kanın durması ve kapsamlı bir milli uzlaşının gerçekleşmesi için Ramazan ayının ilk haftasında ortak bir toplantı yapmaya" davet etti.

Mansur, "Mübarek Ramazan ayının başlamasından hareketle Cumhurbaşkanlığı olarak ülkede birlik ve beraberliğin sağlanması, toplumdaki çatlağın kapatılması ve akan kanın durması için tüm tarafları milli uzlaşıya çağırıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada aynı vatan evlatlarının birlikte yaşaması ilkesine dayalı, kapsamlı bir milli uzlaşının sağlanması için herkesin gayretli ve ciddi bir şekilde çalışması gerektiği vurgulandı.

Ordu uyardı

Mısır ordusu, yayımladığı açıklamada, "Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla Mısır'daki en yüksek yargı kurumunun meşru temsilcidir ve geçiş dönemi için hazırlanan anayasa maddelerini ilan etmiş ve halk iradesinin gözetileceği yeni anayasanın yeniden oluşturulma sürecine ilişkin bir takvim yayımlamıştır" ifadelerine yer verildi.

Anayasayla açıklanan yol "açık ve net" olduğu vurgulanan açıklamada, "Doğru yolda güvenli ve şeffaf bir şekilde ilerleniyor. Dolayısıyla kimse ne gerekçeyle olursa olsun halk iradesine ve gelecek vizyonuna karşı duramaz. Vatan maslahatı her şeyden daha  önemli ve kutsaldır. Bunun aksine ne Mısır halkı ne de Silahlı Kuvvetler izin verir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, Silahlı Kuvvetler'in halkın arkasında olduğu vurgulanarak, "kimsenin bencilce ya da asabi duygularla barış ve güvenliği tehdit ederek vatanı tehlikeye atmasının kabul edilemeyeceği" belirtildi.

AA

HABERE YORUM KAT