1. YAZARLAR

  2. İsmet Berkan

  3. Cumhuriyet'in halkı, Cumhuriyet'in ordusu!
İsmet Berkan

İsmet Berkan

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet'in halkı, Cumhuriyet'in ordusu!

A+A-

Günlerdir bekliyorum bir yalanlama gelsin, 'Bizim böyle bir dokümanımız yoktur, biziz karargâhımızda böyle bir metin yazılmadı' densin diye ama hâlâ gelmedi bu yalanlama.

Günlerdir bekliyorum bir yalanlama gelsin, ‘Bizim böyle bir dokümanımız yoktur, biziz karargâhımızda böyle bir metin yazılmadı’ densin diye ama hâlâ gelmedi bu yalanlama.

Acaba yalanlama gelmemiş olması, geçen gün Radikal’in ‘Bir kâğıt parçası daha’ başlığıyla yayımladığı ‘belge’nin varlığına, gerçekliğine bir karine teşkil eder mi? Herhalde eder.

Biraz hatırlatma yapayım. ‘Belge’ diye yayımladığımız metin, şu meşhur ‘ıslak imza’lı orijinal belgeyi ihbar eden subayın mektubunun diğer eklerinden biriydi. İhbarcı subay, ‘Belgede imza yok, çünkü belgeyi elektronik ortamdan aldım’ diyordu.

Yayımladığımız metin, 2007’nin eylül ayında hazırlanmış bir siyasi durum analiziyle başlıyor ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesine bazı davranış önerileriyle sürüyordu. Metnin sonunda ‘Genelkurmay Başkanının Emriyle hazırlanmıştır’ deniyordu. Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’tı.

Ben bu uzun metnin tamamının üzerinde durmayacağım, zaten meraklıları tam metnini Radikal’de okudular. Benim üzerinde duracağım konu, metnin içinde geçen bir cümle.Şöyle deniyordu bir yerde: “... bölge halkını rahatsız etmek...”

***

Biliyorsunuz dün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yılını kutladık.

En basit, en ortaokul ders kitabı anlatımıyla Cumhuriyet demek, halkın padişahın tebası olmaktan çıkıp eşit vatandaşlar olması demek.

‘Rahatsız edilecek’ bölge halkı da bu cumhuriyetin vatandaşları, unutmayın.

Ama biz, o vatandaşların hiçbir zaman birinci sınıf vatandaş olarak algılanmadığını, hatta bir seferinde ‘sözde vatandaş’ diye açıkça aşağılandığını da biliyoruz. O bakımdan, ‘rahatsız etmek’ eylemi zaten hiç olmayan ve olmamış, yeni uygulanacak bir şey değil.

Bu tabirin ‘cumhuriyet’ fikrine, ‘cumhuriyet’in ruhuna ne kadar uyduğunu sabahlara kadar tartışabiliriz.

Ama bence hiç gerek yok: Cumhuriyet, kendi vatandaşlarıyla vardır, vatandaşları dışladığınızda, ayrımcılığa tabi tuttuğunuzda cumhuriyetinize zarar verirsiniz en önce.

***

Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

RADİKAL

YAZIYA YORUM KAT