Cumhuriyet Gazetesinde Kritik Sansür

02.09.2010 13:10
Cumhuriyet Gazetesinde Kritik Sansür
Cumhuriyet gazetesinin arşivi 25 Ağustos'tan 27 Ağustos'a atlıyor. Arada 26 Ağustos 2010 tarihli nüsha yok. Peki, bu sansürün nedeni ne?

Cumhuriyet gazetesinin arşivinde 26 Ağustos 2010 tarihli gazete yer almıyor. Normal koşullarda gazeteye internet üzerinden abone olan okurlar, gazetenin 1998 sonrası arşivine ulaşabilirken söz konusu tarihli gazetenin arşivde yer almaması/kaldırılması birtakım kuşkuları da beraberinde getirdi.

Gazetenin 25 ve 27 Ağustos tarihlerinde Kürt sorunu, referandum ve Hanefi Avcı'nın kitabıyla ilgili haberler dikkat çekiyor. 25 Ağustos tarihinin bir önemli yanı da Fethullah Gülen'den ikinci 'Evet' çağrısının gazetede yer almış olması. 'Evet' çağrılarından rahatsız olan gazetenin 16 Ağustos tarihli nüshasında sansür uygulamasının nedeni olarak 26 Ağustos tarihli sayısında Abdullah Öcalan'ın gerekirse 'Hayır' için çalışabiliriz anlamına gelecek "AKP'yi ciddi ve samimi görmüyorlarsa mevcut boykot tutumlarını daha da aktifleştirebilirler, aktif boykot konumuna geçerler. Referandum konusunda kararı halka ve kurumlarımıza bırakıyorum. Tartışmalarından sonra 'hayır' bile diyebilirler, ben buna da karışmam, halkın vereceği her karara saygılıyım." sözlerinin sahiplenilmesi tahmini yapılıyor.

Gazetenin bu konuda bir açıklama yapıp yapmayacağını ya da söz konusu gazeteye ulaşımı engellemekten vazgeçip geçmeyeceğini zaman gösterecek.

HAKSÖZ-HABER

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim