1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: TSK Yeniden Yapılandırılacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: TSK Yeniden Yapılandırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TSK Yeniden Yapılandırılacak

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK’da çok kısa zaman içinde yeni yapılanma ortaya çıkmış olacak, TSK yeni bir kan bulacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters haber ajansına mülakat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

15 Temmuz'da haberi aldığımda MİT Müsteşarı'nı aradım ulaşamadım, Genelkurmay Başkanı'nı aradım ulaşamadım. Sıkıntılı da olsa Başbakan'la temas kurabildim.

Havalimanının pistini kararttılar

Halkın Türkiye genelindeki tepkisini görünce süratle Marmaris'ten ayrılma planlarını yaptık. Ailemle önce helikopterle Dalaman'a geçtik. İstanbul'da pistin karartıldığını öğrendik. Pilota tur atmasını ve pisti kontrol etmesini söyledim. Darbeciler üzerimizden ses hızını aşarak geçtiler. İstanbul Emniyet Müdürümüzle görüştüm, havalimanını kısa sürede boşaltacaklarını söylediler. O arada pist aydınlanınca indik.

Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz.

Darbecilerin rehin aldıklarını Akıncı Üssü'ne götürdü. 12 saatte kontrol ele geçirildi.

Onlar ölüme seve seve gitti

Milletimiz meydanlara çıkması her şeyin üstündeydi. Milletimizin tankların önünde durması, dünyada müstesna bir milletin yapacağı işti. 246 şehit, 2 bin 185 yaralımız var. Halkın gücünün tankın gücü karşısında ne anlam ifade ettiği ortaya konmuş oldu. Onlar ölüme seve seve gitti, ölümden korkmadı ölümü korkuttu.

İstihbarat zaafı olduğu ortada

İstihbarat teşkilatları her şeye dört dörtlük sahip değildir, bu olayda da bir istihbarat zaafı olduğu açıkça ortada. Bunu MİT Müsteşarıma da söyledim. Ben eniştemden duyana kadar haberim olmadı. Bu bir sıkıntıdır.

Bu darbe girişimi millete karşıdır

Kimse 11 Eylül'ü ABD yaptı diyor mu? Bu olay için niçin böyle bir yönteme giriliyor. Bu olay millete karşı yapılmıştır. TBMM'yi bombalamakla kalmıyorlar, Külliye'yi de bombalıyorlar. Demek ki milletin dinamik unsurları neresiyse buraya saldırıyorlar. Bu darbe girişimi millete karşıdır. Bunlar hainlik ettiler, ihanet ettiler. Bunlar devlet kurumlarında görevli değil işgalciydi. Bu aynen bir kanser virüsünün metastaz yapmasına benziyor. (Metastaz: İyi huylu olmayan kanser hücrelerinin başladığı yerden vücudun başka bölgelerine yayılarak yerleşme durumu.)

OHAL demokrasinin sağlıklı çalışması için

OHAL yasasını çıkardık ve parlamentodan geçti. Gazi Meclisimiz bu kararı almakla yeni bir istiklal mücadelesinin adımını attı. Felaketin yaşandığı ülkemizde olağanüstü hal ile ilgili oylamada 346 evet çıkıyor. Meclis güzel bir duruş sergiledi. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız. Halkımız endişeye kapılmasın, OHAL demokratik kurumlarımızın sağlıklı çalışması içindir. Eskiden OHAL çıktığında bir telaş herkesi kaplardı. şimdi millet gece sabaha kadar adeta meydanlarda bu sürecin takipçisi konumundadır.

YAŞ toplantısı öne alınabilir

YAŞ toplantısının bir hafta öne alınma durumu var, bunun adımını atacağız. Yapılan hazırlıklar YAŞ'a sunulacak, çok kısa zaman içinde yeni yapılanma ortaya çıkmış olacak, TSK yeni bir kan bulacak.

S&P'nin açıklaması tamamen siyasi

Türkiye gibi bir ülkeye karşı uluslararası bazı kuruluşların aldığı tavrı anlamak mümkün değil, asla kabul etmiyoruz. S&P'nin açıklaması tamamen siyasi, kendilerinin bir yere kiralandığının göstergesidir. Moody's de böyle bir açıklama yaparsa bu objektif bir açıklama değildir. Piyasalarda likidite sıkıntısı yok, finans sektörümüz güçlü noktada yoluna devam ediyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT