1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başika Üssümüz Orada Duracaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başika Üssümüz Orada Duracaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başika Üssümüz Orada Duracaktır

Erdoğan, Musul operasyonu ve Başika üssü hakkında konuştu ve “Musul’un ne DEAŞ terör örgütüne ne de başka terör örgütlerine verilmesine müsâde etmeyiz. Başika üssümüz konusunda da kimse konuşmasın. Bu üs orada duracaktır.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize’nin Güneysu ilçe merkezinde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan’ın gündeminin başında Musul operasyonu ve Başika üssü vardı. Erdoğan şunları söyledi:

“Kusura bakmayın Musul’un ne DEAŞ terör örgütüne ne de başka terör örgütlerine verilmesine müsâde etmeyiz.

“Bunu Biz Yutmayacağız”

“Türkiye’nin Suriye’de başlattığı operasyonu önlemek isteyenlerin, 15 Temmuz’un arkasında olmadığını söyleyenin ya dünyadan haberi yoktur ya da bizzat kendisi de bu işin içindedir. Aynı şekilde Başika’daki Türk askerinden rahatsız olanlarla ülkemizi Musul operasyonunun dışında tutmak için yırtınanlarla 15 Temmuz’un ilgisi yok demek, milletin aklıyla alay etmek demektir. Bunu biz yutmayacağız.”

“Dabık’a İlerliyoruz”

“Cerablus’a girdik, arkadan el-Rai’ye girdik. Şimdi ilerliyoruz, nereye? Dabık’a ilerliyoruz ve orada 5 bin kilometrekarelik bir alanı terörden arındırılmış güvenli bölge olarak ilan edeceğiz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok ama ülkemizde 3 milyon mülteci var. Onlara yer hazırlayalım, onlar topraklarına dönsünler, onları güvenli şekilde orada yaşatalım, atacağımız adım bu.”

“Başika Konusunda Kimse Konuşmasın”

“Şu ânda koalisyon güçleriyle bugün dışişleri bakanım Lozan’da teklifi yapacaklar. Biz, koalisyon güçleriyle beraber DEAŞ terör örgütüne ve diğer terör örgütlerine karşı orada mücadeleye varız. Başika üssümüz konusunda da kimse konuşmasın. Bu üs orada duracaktır. Duracaktır, çünkü Başika aynı zamanda Türkiye’ye olacak terör saldırıları için bir sigortadır.”

“Gel Burada Yargılan”

Cumhurbaşkanı, Gülen örgütüne yönelik de şunları söyledi:

“Ne dedik, ‘İnlerine gireceğiz, onlar kaçacak, biz kovalayacağız’ dedik. Kovalıyor muyuz? Kaçıyorlar mı? Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, şimdi kaçtıkları yerin vatandaşı olsunlar. Artık onlar bu milletin vatandaşı olarak anılmayacaklar.”

“Fethullah Gülen, eğer sende zerre kadar yiğitlik varsa dön gel ülkene. Gel, gidip de Amerika’ya sığınma. Gel buraya o zaman, gel burada yargılan. Gelemez. Niye? Korkakların şanı kaçmaktır, kaçmak. Korkaklar, zafer takı dikemez, onu yiğitler diker.”

HABERE YORUM KAT