1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Cuma Namazı İşgalci İsrail'e Rağmen Mescid-i Aksa'da Kılındı
Cuma Namazı İşgalci İsrail'e Rağmen Mescid-i Aksa'da Kılındı

Cuma Namazı İşgalci İsrail'e Rağmen Mescid-i Aksa'da Kılındı

İşgalci İsrail'in engellemelerine rağmen 200 bin Filistinli, Ramazan Ayı’nın ikinci cuma namazını Mescid-i Aksa'da kıldı.

A+A-

Filistinliler, işgalci İsrail'in engellemelerine rağmen Ramazan Ayı’nın ikinci cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti.

Filistinliler, sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askerî kontrol noktalarını geçerek Aksa'nın yolunu tuttu.

Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan işgalci İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.

Saatler süren yolculuğun ardından yürüyerek Aksa'ya ulaşabilen Filistinliler, mescidin avlusunu doldurdu.

Namazın Ardından İzdiham Yaşandı

Vakıflar Dairesi Müdürü Azzam el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 bin Filistinlinin cuma namazını Aksa'da kıldığını söyledi.

İsrail polis sözcüsü Luba Samri de yaptığı yazılı açıklamada, saat 11.00'e kadar Batı Şaria'dan Kudüs'e geçenlerin sayısının 80 bini bulduğunu belirtti.

Namazın ardından Aksa'nın kapılarında bir saatten uzun süre izdiham yaşanırken, şehrin dar sokaklarında kalabalık ve sıcaktan dolayı bazı Filistinliler fenalık geçirdi.

Mescid-i Aksa'nın kapılarında ve Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesinde binlerce işgalci İsrail askeri hazır bekledi. Polis helikopterleri ve balonlara yerleştirilen polis kameralarıyla da şehrin üzerinden sürekli görüntü alındı.

Abluka ve Ayrım Duvarı Engel Oldu

İşgalci İsrail, Ayrım Duvarı'yla (Utanç Duvarı) çevrili Batı Şeria'dan 45 yaş altı erkeklerin Kudüs'e girişini engellerken abluka altındaki iki milyon nüfuslu Gazze'den ise sâdece 300 kişinin gelmesine izin verdi.

İsrail askerî kontrol noktalarından geri çevrilen on binlerce Filistinli erkek Ramazan Ayı’nda da Batı Şeria'nın dışına çıkamamış oldu.

Batı Şeria'dan geçişine izin verilmeyen bazı Filistinli gençler ise hayatlarını tehlikeye atarak Ayrım Duvarı'nın üzerinden atladı.

HABERE YORUM KAT