1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çukurova’da CHP'li Belediye İçin 500 Ağaç Kesti
Çukurova’da CHPli Belediye İçin 500 Ağaç Kesti

Çukurova’da CHP'li Belediye İçin 500 Ağaç Kesti

Adana’da CHP’li Çukurova Belediyesi’nin hizmet binası ve kültür merkezi yapmak için Sülüklü Pınar Koruluğu’ndaki 500 ağacı kestiği iddia edildi.

A+A-

Adana’da CHP’li Çukurova Belediyesi’nin hizmet binası ve kültür merkezi yapmak için Sülüklü Pınar Koruluğu’ndaki 500 ağacı kestiği iddia edildi.

Belediye yetkilileri, ağaçları kesmediklerini ve ‘yeniden değerlendirmek üzere söktüklerini’ söylerken, çevre sakinleri tepki gösterdi.

Çukurova Belediyesi’nin Sülüklü Pınar Koru-luğu’nda temelini attığı belediye hizmet binası ve kültür merkezinin inşaatı ise sessiz bir şekilde tamamlanmak üzere. Eylül ayında hizmete girmesi hedeflenen binalar için kent koruluğunun tercih edilmesi, bölge halkının tepkisiyle karşılaştı. Mahalle sakinlerinden Kemal Yasak, 1994 yılında Adana’ya geldiğinde insanların bu bölgeye piknik alanı olarak geldiklerini söyleyerek, “Burası dinlenme, çocukların oyun sahasıydı. İnsanların nefes aldıkları, oksijen deposuydu. 2013 yılına geldiğimizde vahşi bir şekilde, Adana’nın son korunaklı noktası olan Sülüklü Pınar’ı çöle çevirdiler.” dedi. Mustafa Ekiz de bölgenin yeşil alan olduğunu, 20 senelik ağaçların hiçbirinin kalmadığını dile getirdi. 500’den fazla çam ağacının kesildiğini savunan Ekiz, “Hepsi düzensiz bir şekilde kesildi. Belediye binasının yerinde de çamlar vardı. Orası için de 150 tane ağaç kesilmiştir. Çamlar gitti, yeşil alan kalmadı, çöl gibi kaldı. Millet tozdan, dumandan, evlerde kapı pencere kapalı 2 aydır tozdan çıkamıyoruz.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan ise Sülüklü Pınar’da ağaç katliamı yapmadıklarını savundu. Bölgedeki ağaçların kökleri açıkta olduğu için tehlike arz ettiğini ifade eden Arıkan, şunları dile getirdi: “Belirtilen bölge çok bakımsızdı ve tehlike arz ediyordu. Sadece orada miadını doldurmuş çam ağaçları vardı ve biz Orman Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ettik ve izin alarak onlar kesildi. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgedeki 73 karaçam ağacının kesilmesini istedi. Bölgedeki 80 ağacı ise kökünden alarak başka yere diktik. Şimdi ise aynı bölgeye 4 bin ağaç dikeceğiz. Oradaki kökü çıkmış ağaçlar bir insanın üzerine yıkılsaydı sorumlusu kim olurdu? Şimdi biz oranın çevre düzenlemesini yapıyoruz. Eskisinden çok daha güzel olacak. Oradaki park, halkın parkı olacak. Bisiklet yolları, yürüyüş yolları olacak.” Başkan Arıkan, yaptıkları yeni binanın da tamamen çevreci olduğunu kaydetti. İki ay içerisinde yeni ağaçların dikileceğini sözlerine ekledi.

CİHAN

HABERE YORUM KAT