1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çözüm Süreci Paketine HDP'den İlk Yorum!
Çözüm Süreci Paketine HDP'den İlk Yorum!

Çözüm Süreci Paketine HDP'den İlk Yorum!

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM'ye sevk edilen Çözüm Süreci Paketi'nin son derece önemli olduğunu belirterek "Hayırlı olsun" dedi.

A+A-

TBMM'ye sunulan çözüm paketine HDP cephesinden ilk tepki HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'dan geldi. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, paketin son derece önemli olduğunu belirterek, "Hayırlı olsun" dedi.

"SON DERECE ÖNEMLİ"

Kaplan, düzenlediği basın toplantısında, çözüm sürecinin başından beri duyarlı ve sorumluluk üstlendiklerini, çatışmasızlık ve sürecin gelişmesinde rol oynadıklarını ifade ederek, sürecin yasallaştırılması, Meclis'e getirilmesi, şeffaflaştırılması, muhalefetin süreç konusunda bilgi ve görüşlerinin almasını önemli olduğunu söyledi.

"HAYIRLI OLSUN"

"Oslo ve Habur süreçlerinden çok ciddi dersler çıkarılarak gelinen aşamada sürecin olgunlaşması dikkate alınarak, akil insanlardan TBMM'deki Çözüm Süreci Komisyonu'na ve bugün Meclis'e sunulan tasarı, bu anlamda son derece önemlidir" diyen Kaplan, tasarının içeriğini ve konuyu partilerinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini ve bu değerlendirmelerin sonucunda düşüncelerini kamuoyuyla kapsamlı olarak paylaşacaklarını ifade etti. Kaplan, "Hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye barışına ve demokrasisine katkı sunması, daha da geliştirilmesi temennimizdir" dedi.

"İTİRAZLARI MECLİS'TE KONUŞACAĞIZ"

Kaplan, tasarının beklentilerini karşılayıp karşılamadığı, yasalaşması konusunda nasıl bir takvim bekledikleri sorusuna, "Tasarı, çerçevedir. Yapılacakları yasal güvenceye bağlayıp, yapılacaklar konusunda Hükümet'e yetki tanıyor. Dünya örneklerine bakarsanız benzeri süreçler İrlanda'da, İspanya'da, Güney Afrika'da yaşandı ve onlarda da benzeri Meclis süreci geçirildi. Hem ülkemizin özgürlüğünü dikkat alıyoruz hem de dünya deneyimlerini de dikkat alarak sorunları nasıl çözebileceğimiz konusunda tarihi bir sorumluluk yüklendik. Tarihe ve halka karşı sorumluluğumuz vardır. Çözüm, barış, demokrasi isteyen tüm partilerin, ana muhalefetin sürece destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. İtirazların artık Meclis'te konuşulması gerektiği döneme geçeceğiz" karşılığını verdi.

TASARININ ZAMANLAMASI

Tasarının seçim öncesinde geldiğinin söylenmesi üzerine Kaplan, "Halkımız zekidir, sezgisi güçlüdür, çok iyi değerlendirir. O konuda rahat olun" dedi.

Kaplan, "Süreç sizin açınızdan yasal zemine oturtuldu mu?" sorusuna, "Bizim açımızdan değil, Türkiye açısından..." karşılığını verdi.

"İSTEDİKTEN SONRA 24 SAATTE ÇIKAR"

Tasarının Adalet Komisyonu'nda görüşüleceğini kaydeden Kaplan, Meclis tatile girmeden önce yasalaşıp yasalaşmayacağı sorusuna, "Meclisimiz kanun yapma konusunda hız rekoru kırmıştır. İstedikten sonra 24 saatte çıkar" dedi.

ÇÖZÜM PAKETİ MECLİS'TE

"Çözüm sürecinin çerçeve yasası" olarak adlandırılan mini çözüm paketi 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumlal Bütünleşmenin Güçlendirilmesi' adıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıyla çözüm sürecinde görev alanlara yasal zırh geliyor. Süreçte temasları yürüten kişilerin hukuki, idari ve cezai yükümlülükleri de olmayacak.

Tasarıya göre; hükümet, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek.

Tasarıda "Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alır" ifadesine de yer verildi. Bu ifadeyle eve dönüşler konusunda hükümetin Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanununda yapacağı değişiklikler işaret edildi.

HABERE YORUM KAT