1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Çözüm Süreci Olgunlaşma Safhasında'
'Çözüm Süreci Olgunlaşma Safhasında'

'Çözüm Süreci Olgunlaşma Safhasında'

Atalay, çözüm sürecinde bundan sonraki başlıca hedeflerinin örgüt mensuplarının silahlarını bırakması, devletin de bu kişilerin normal hayata dönmesi için gerekli çalışmaları yapması olduğunu söyledi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Atalay, çözüm sürecinde bundan sonraki başlıca hedeflerinin örgüt mensuplarının silahlarını bırakması, devletin de bu kişilerin normal hayata dönmesi için gerekli çalışmaları yapması olduğunu söyledi.

Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Pekiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde hükümet adına konuşan Atalay, tasarının çözüm süreciyle ilgili parlamentoya sevkedilen ilk tasarı olması nedeniyle önem taşıdığına dikkati çekti.

Tasarının soyut ve çerçeve bir düzenleme olduğunu anlatan Atalay, "Çözüm sürecinin yasal olarak adını koyuyor ve parlamentoyu devreye sokuyoruz. Bu şemsiye yasanın altında hükümete görevler veriliyor. Hükümet kurumları, kişileri görevlendirecek ve yeni yasal hazırlıkları yapacak" dedi.

Somut bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını belirten Atalay, buna göre eylem planı ortaya çıkacağını ve yeni yasalar gerekebileceğini söyledi.

Kamu görevlilerinin korunması

Düzenlemenin kamu görevlilerinin suç işlemesini teşvik anlamına gelmediğini vurgulayan Atalay, bu kişilerin görevlerini yerine getirmelerinden dolayı tehdit altında olmaması için hazırlandığını ifade etti.

Atalay, "Örneklerini gördünüz. Başbakan MİT Müsteşarına, 'örgüt mensuplarıyla şu görüşmeleri yap' diye talimat veriyor, savcı müsteşarı çağırıyor, 'şu suçu işledin' diye. Bürokratları böyle çalıştıramazsınız. Ayrıca konusu suç teşkil eden emir verilemez, bu emir yerine getirilmez" diye konuştu.

Tasarının görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Atalay, "Bütün sorularınızın cevabını bilsek bu yasaya gerek kalmazdı" diye konuştu.

Atalay, eylem planı, yol haritası, önlerinde hazırlanmış bir şey olmadığını, çalıştıklarını dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT