1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çorum İHH Suriye’ye 15. Yardım Tırını Dualarla Uğurladı
Çorum İHH Suriye’ye 15. Yardım Tırını Dualarla Uğurladı

Çorum İHH Suriye’ye 15. Yardım Tırını Dualarla Uğurladı

Çorum İHH Suriye savaşının başından beri mazlum Suriye halkına destek olmaya devam ediyor.

A+A-

Çorum Eşref Hoca caddesindeki Çorum İHH’nın Ofisinden dört tır yardım malzemesi dualarla uğurlandı. Böylelikle Çorum İHH Suriye’ye on beşinci yardım tırını uğurlamış oldu. Çorum Müsiad Üyeleri, STK Temsilcileri ve İHH Gönüllülerinin iştirakiyle düzenlenen uğurlama programında İHH Çorum Temsilcisi Selim Özkabakçı bir konuşma yaptı. Hafız Yusuf Demirel Hoca’nın yaptığı duanın ardından İnsani yardım Tırları Suriye’ye doğru yola çıktı.

Selim Özkabakçı konuşmasında şunları söyledi:

Suriye Halkı için 4 Tır İnsani Yardım Malzemesini on beşinci Tırımızı dualarla Suriye’ye uğurluyoruz. Çorum’dan gönderdiğimiz İnsani Yardım Malzemeleri Suriye sınırını geçerek İHH Ekiplerince iç bölgelerdeki mağdur halka ulaştırılacak.

Çorum İHH olarak Suriye savaşının başından beri Hayırsever Çorumluların yardımlarını Suriye’ye ulaştırıyoruz. Bazen bizzat Suriye tarafına geçerek dağıtımlara refakat ediyoruz. Şu ana kadar Suriye’ye Çorum İHH olarak on bir İnsani Yardım tırı ulaştırdık, şimdi uğurlayacağımız dört tırla birlikte bu sayı on beşe çıktı.

Hedefimiz, içinde bulunduğumuz 2014 yılı içerisinde Mavi Marmara şehitleri adına Suriye’ye dokuz tır uğurlamak. Her yardım Tırı bir şehidimizin adını taşısın istiyoruz. Bu günde dört tırı dört şehidimizin adıyla uğurlayacağız. Mavi Marmara Şehitlerimizden Furkan Doğan, Cevdet Kılıçlar, Necdet Yıldırım, Fahri Yaldız yardım tırı adıyla yola çıkarıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde de Diğer Mavi Marmara Şehitlerimiz adıyla Suriye’ye birer insani yardım tırı çıkaracağız.

Uğurlamakta olduğumuz yardımlar, Çorum Müsiad Şubesinde yaptığım Suriye dramını anlatan programın basına yansıması ile İsviçre’de çalışan Müsiad üyelerini harekete geçirmiş ve onların yaptıkları çalışma sonucu meydana gelmiştir. Bu güzel ve onurlu çalışmalarından dolayı İsviçre Müsiad Üyesi, İHH Gönüllüsü Çıtak ailesine ve bu güzel çalışmaya vesile olduğu için Çorum Müsiad üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Çorum Müsiad üyesi kardeşlerimizle birlikte inşallah bundan sonrada hayır çalışmalarını artırarak devam ettireceğimize inanıyorum.

Çorum İHH olarak On beşincisini yola çıkarmaya hazırlandığımız Suriye İnsani Yardım tırlarımızda 50 Ton Makarna, 50 Ton un toplam yüz ton gıda bulunmaktadır. İnsani Yardım Tırlarımızın iki tanesi İHH Reyhanlı Ofis aracılığı ile, iki tanesi de İHH Kilis Ofis aracılığı ile Suriye’nin iç bölgelerine ulaştırılacaktır.

Çorum İHH olarak Suriye yardım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Hayırsever Çorumluların Suriye yardımlarını her zaman olduğu gibi yerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Yardımlarının İHH aracılığı ile yerine ulaşmasını isteyen hayır sahipleri sadece Çorum İHH ile temasa geçebilirler. Çünkü İHH Suriye’de iki yüz personeli ile sadece Türkiye’den giden değil dünyanın birçok bölgesinden gelen yardımların organizesini yaparak yerine ulaştırıyor. Suriye’ye ulaşan yardımların sadece yüzde onu Türkiye’den ulaşmaktadır. Kalan yüzde doksan yardımlar farklı ülkelerden gönderiliyor. Gelen bu yardımlarda İHH aracılığı ile mazlum halka adil bir şekilde dağıtılıyor. -

Yardımı yerine ulaştırmak yardım yapmaktan daha zor. Bunu savaş bölgesine gittiğimizde daha iyi anlıyoruz. Birileri canını ortaya koyarak bu yardımları savaş bölgesine ulaştırıyorsa bize düşende oraya yardımları göndermektir.

Değerli dostlar Suriye’de yaşananlar büyük bir insanlık dramıdır. Esat kendilerini uygar olarak tanımlayan ülkelerinde içinde olduğu dünyanın gözleri önünde çocukları, kadınları, yaşlıları katletmekte, yakıp yıkmakta ve tecavüzler yapmaktadır. Hayvanlar için, ağaçlar için ayaklananlar, Suriye’deki öldürülen, tecavüz edilen çocukları görmezden gelmektedir.  

Allah Teâlâ Nisa Suresi 75 Ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor. (Size ne oldu ki, Allah yolunda ve; “Rabbimiz bizi şu, halkı zalim kentten çıkar, bize katından bir koruyucu ver, bize katından bir yardımcı ver!” diyen zayıf erkek, kadın ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz.?)“ buyuruyor.

Bizler, Müslümanız ve insanlığımızın gereği elbette bu çığlıklara sessiz kalmayacağız. Suriye’de şu anda katledilenler Müslüman olmasa da bizler destek olmak zorundayız çünkü İslami kimliğimiz bunu gerektirir.

İnşallah Çorum İHH Ofisi kısa bir süre sonra burada yeni yerinde hizmete açılacaktır. Ofisimizi Mavi Marmara katliamının yıl dönümü 31 Mayıstan önce hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bay ve bayan gönüllülerimiz daha iyi ortamda daha verimli çalışmalarını burada yapacaklardır. Ofisimiz 500 m2 den oluşmaktadır, erkek gönüllülerimiz ve bayan gönüllülerimize ayrı çalışma ortamları hazırlıyoruz. Rahat ve huzurlu İHH’ya yakışır bir atmosfer oluşturmak istiyoruz. Ofisimizde Yüz kişilik seminer salonumuz olacak, alanlarında uzman hocalarımız ve abilerimiz buradan sizlerle buluşacak. Ayrıca bu binada Mavi Marmara Şehidimiz Furkan Doğan adına bir okuma salonu açacağız. Gençlerimizle Çorum Genç İHH’yı oluşturacağız, Masa tenisi, satranç gibi etkinliklerinde arasında olduğu okuma programları düzenleyeceğiz. Çorum Hitit Üniversitemizde ve Lisede okuyan gönüllü gençlerimize yönelik etkinlikler yapmayı planlıyoruz. İnşallah ilerleyen zaman içerisinde gönüllülerimizle birlikte daha güzel ve daha büyük çalışmalara imza atacağımızı düşünüyoruz. Buradan Çorum İHH’ın yeni ofisinin oluşmasına maddi, manevi katkı sağlayan ve destek olan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Değerli kardeşlerim duyarlılık gösterip programımıza katıldığınız için hepinizden Allah Razı Olsun.

corum-ihh-20140406-01.jpg

corum-ihh-20140406-02.jpg

HABERE YORUM KAT