1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çölaşan'dan Fitne Fücur Bir Yazı
Çölaşandan Fitne Fücur Bir Yazı

Çölaşan'dan Fitne Fücur Bir Yazı

'Sayın komutanlar niye tırstınız?!' diyerek askere seslenen Sözcü Yazarı Emin Çölaşan, başörtülü öğrencilere ve Kürt halkına hakaretler yağdırdı.

29 Aralık 2010 Çarşamba 11:39A+A-

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91'inci Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen "Garnizon Koşusu", Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre, kullanılacak güzergah tahsis edilmediği için yapılmadı.

Valiliğin yaklaşık 20 gün önce aldığı karara göre, trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda, trafiği kesecek organizasyonlara izin verilmeyeceği yetkililere bildirdi. Bu karar sadece Genelkurmay'a has bir karar değildi ama malum çevreler bu kararı "Garnizon koşusunu engeleme" girişimi olarak gördü. Genelkurmay'ın günler önce bu konu hakkında bilgilendirilmiş olmasına rağmen, karargahtan yapılan ve Valiliği hedef gösteren açıklama kafaları karıştırdı.

Sözcü Yazarı Emin Çölaşan da, askerin sivil iradeyi dikkate almasına hazımsızlığını dile getirerek "Sıkıyorsa güzergah yaratmasınlar" seslenişinde bulundu.

 

İşte Çölaşan'ın Sözcü Gazetesi'ndeki skandal yazısı:

Mustafa Kemal Paşa 1919 yılı Aralık ayında Ankara'ya ilk kez geldiğinde seymenler tarafından törenlerle karşılanmış, sonra bildiğimiz gelişmeler yaşanmıştı. Meclis Ankara'da açılmış, Ankara başkent olmuştu. Paşa'nın o günlerin köy benzeri kıraç kasabası olan Ankara'ya gelişi, Cumhuriyet tarihi açısından çok önemli bir olaydır.

Bu gün, Ankara'da düne kadar hep kutlanırdı. Seymenler yürüyüş yapar, zeybek oynar, sonra Harp Okulu öğrencileri silahlanyla birlikte muhteşem bir koşu düzenlerdi. Uygun adım koşu Ankara'nın önemli caddelerinde yapılır, "Her şey vatan için, ne mutlu Türküm diyene" gibi sloganlarla binlerce insanın arasından alkışlarla geçilirdi.

Ankara Valiliği bu yıl seymen gösterisiyle birlikte Harp Okulu koşusunun yapılmasına da izin vermedi ve ikisi de yapılamadı. Gerekçe ilginçti:
"Ankara halkının günlük yaşamında herhangi bir mağduriyet yaratılmaması ve genel hayatı olumsuz etkilememesi!"

İşin aslı Atatürk ve asker korkusu
Bu gerekçe komiktir, komik. İşin aslı, bunların Atatürk ve asker korkusudur. Asker sindirilmeli, sesi kısılmalı, sadece 30 Ağustos ve 29 Ekim günleri geçit törenine katılmalıdır. Mümkünse o bayramlarda bile asker olmamalıdır!

Genelkurmay koşunun iptali konusunda dün bir bildiri yayınladı ve "Güzergah olmadığı gerekçesiyle" koşuya Valilik tarafından izin verilmediğini doğruladı.Koskoca Ankara'da güzergah kalmamış haa!

Sayın komutanlar, siz bu kadar ürkek olursanız, tırsarsanız, karşı taraf sizi ezmek için elinden geleni yapar ve yapmaktadır kardeşim. Hiç ağlaşmayın.
Eğer siz o töreni yapmak istiyorsanız, çıkarırsınız Harp Okulu öğrencilerini ve koşuyu başlatmak üzere olduğunuzu ilgili makamlara bildirirsiniz. Sıkıyorsa güzergah yaratmasınlar!

Bu işler böyle cici çocuk olmakla. Genelkurmay sitesinde bildiri yayınlamakla olmaz.

Bir önceki pazar..
Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde dün bu acı gelişmeler olur ve törenler Valilik tarafından iptal edilirken, bir gün önceki pazar günü Cebeci'de Ankara Üniversitesi önünde bir gösteri vardı.

Tamamı sıkmabaş türbanlılardan oluşan birileri yollarda slogan atıyor,'Üniversitede özgürlük istiyoruz' diye bağırıyordu.

Ellerinde 'Başörtüsüne özgürlük' pankartları vardı.
Ama çok sayıda başka pankartlar da taşıyorlardı:
"Kürtçe okula, ordu kışlaya."
"Başörtüsü okula, ordu kışlaya."
"Türkler Türkçe, Kürtler Kürtçe konuşur."
Türbanlı, sıkmabaşlı kesim, ellerinde Kürtçe ve Türkçe pankartlarla, sloganlarla yürüyüşe geçtiler. Yanlannda polisler yürüyordu.

Ankara'da, Cumhuriyet'in başkentinde pazar günü bunlar için güzergah vardı.Valilik bu gösteriye izin vermiş, Kürtçü sıkmabaşlara güzergah tahsis etmişti.
Bir gün sonra, pazartesi günü ise Atatürk'ün Ankara'ya geldiği gün yapılan seymen yürüyüşü ile Harp Okulu koşusuna aynı valilik tarafından izin verilmedi.

Gerekçe: Halk mağdur olabilir, güzergah verilemez!
Ne güzel gerekçe!

Kaynak: Aktif Haber

HABERE YORUM KAT

4 Yorum