1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Çok Sayıda Arap Yetkili CIA İçin Çalışıyor”
“Çok Sayıda Arap Yetkili CIA İçin Çalışıyor”

“Çok Sayıda Arap Yetkili CIA İçin Çalışıyor”

WikiLeaks'in kurucusuna göre CIA'in birçok Arap üst düzey yetkiliyle bağı var, bazı Arap ülkelerinde de 'işkence merkezleri' bulunuyor.

30 Aralık 2010 Perşembe 13:13A+A-

ABD diplomatlarının gizli yazışmalarını ve diğer gizli belgeleri yayınlayan WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange,  birçok Arap ülkesindeki üst düzey yetkilinin CIA ile yakın bağlantısı bulunduğunu, onların "gönüllü" sağladığı bilgilerin ABD istihbarat teşkilatı için kilit öneme sahip olduğunu söyledi.

El Cezire'ye verdiği röportajda "Bu yetkililer ülkelerinde ABD casusluğu yapıyor" diyen Assange, görüşmeyi gerçekleştiren gazeteci Ahmed Mansur'a, CIA ile bağlantılı olduğu iddiasıyla bazı üst Arap yetkililerin isimlerini içeren belgeleri de gösterdi. Ancak bu isimler programda açıklanmadı.

WikiLeaks kurucusu kendisine yönelik suikast hazırlığı iddialarını da yinelediği görüşmede, böyle bir durumda iki binden fazla sitenin ellerindeki diğer belgeleri yayınlamaya hazır olduklarını da kaydetti.

"İŞKENCE MERKEZLERİ"

Sahibi olduğu sitenin "şimdilik sorumlu bir şekilde" dosyaları açığa çıkardığını söyleyen Assange, "Ancak, baskı sürerse, sahip olduğumuz her şeyi ortaya koyarız" uyarısında da bulundu.

"Her ne pahasına olursa olsun kaynaklarımızı koruyacağız" diyen WikiLeaks kurucusu, bazı Arap ülkelerinde, "Washington'un düzenli olarak sorgulama ve işkence için şüpheli gönderdiği merkezler" olduğunu da savundu.

Assange, bazı Arap yetkililerin ise kendi ülkelerinin petrolünü 'çaldığını' öne sürdü.

Ellerinde Afganistan, Kenya, Rusya ve Çin'le ilgili "hassas dosyalar" olduğunu söyleyen Assange, dokuz yıldır "ne için savaştıklarını bilmeyen" ABD ve NATO güçlerinin mutsuz olduğunu da iddia etti.

Assange, ABD'nin WikiLeaks yayınını durdurmak için son teknolojiyi kullandığını, ancak şimdiye kadar başarısız olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa'daki "savunma konuları" hakkında ellerinde çok sayıda dosya olduğunu söyleyen Assange, henzü bu belgeler üzerindeki çalışmaların tamamlanmadığını açıkladı. WikiLeaks kurucusu, beş medya ortağının ise "okuyucuları için ilginç olduğunu düşündüğü" belgeleri öne çıkardığına dikkat çekti, medyanın farklı konulara eğilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum