1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Çok Eşlilik Tartışmalarında Merkez Medyanın Oyuncağı Olmak
Çok Eşlilik Tartışmalarında Merkez Medyanın Oyuncağı Olmak

Çok Eşlilik Tartışmalarında Merkez Medyanın Oyuncağı Olmak

Birilerine göre çok eşlilik tartışmaları “Erkek oportünizminin değirmenine su taşımak” anlamına gelmekte. Ama merkez medyanın yaptırdığı bu tartışmada Sibel Üresin hanımefendinin ifadelerine laik recmedicilerle beraber koro halinde hücum etmek de laikçile

09 Haziran 2011 Perşembe 01:10A+A-

Çok Eşlilik Tartışmalarında Merkez Medyanın Oyuncağı Olmak

Bahadır Kurbanoğlu

Birilerine göre çok eşlilik tartışmaları "Erkek oportünizminin değirmenine su taşımak" anlamına gelmekte. Ama merkez medyanın yaptırdığı bu tartışmada Sibel Üresin hanımefendinin ifadelerine laik recmedicilerle beraber koro halinde hücum etmek de laikçilerin değirmenine farkında olmadan su taşımak anlamına gelmiyor mu? Aslında bu, tartışma konusu olan çok eşlilik meselesinden kanımca çok daha önemli bir husus. Velev ki Sibel hanım bazı savunularında haksız olsun; velev ki kalkış noktasını da, çözüm önerisi tarzını da yanlış bulalım; peki bu konuyu gündemleştirirken ortaya koyduğu toplumsal yaraları hiç gündeme getirmemek hak mıdır, reva mıdır? Ben baştan söyleyeyim, bizler bu korodan beriyiz. Çünkü öncelikle bir kardeşimizin, bir bacımızın hakkının hukukunun savunulmasının tartıştırılmaya çalışılan konudan ve bütün bu magazinel recmetme süreçlerinden daha önemli ve değerli olduğuna inanıyoruz. Üniversitede porno film çekme hakkını savunan ama bir belediyenin salonunda bu meselelerin tartışılmasına tahammül edemeyen bir zihniyetle birlikte "Söyletmen vurun!" rolü oynayanlar; içine düştükleri yanlışın tez elden farkına varmak durumundadırlar.

Neden bu memlekette her konunun tartışılabilmesi mümkündür de konu İslam merkezli olduğunda ve cumhuriyet modernliğinin dogmalarına dokunduğunda "zinhar, tartışılmaz" kılınmaktadır, diye düşünmemiz gerekmekte. Daha pek çok şeyi birlikte düşünmeliyiz.

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT

6 Yorum