1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Çocuklar, Soğuk Kış Gecelerine Nasıl Dayanacak?”
“Çocuklar, Soğuk Kış Gecelerine Nasıl Dayanacak?”

“Çocuklar, Soğuk Kış Gecelerine Nasıl Dayanacak?”

Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen binlerce mülteci, soğuk hava, yağmur ve çamurlu yollara rağmen ilerleyişini sürdürüyor.

A+A-

Makedonya üzerinden Sırbistan'a giren binlerce mülteci, otobüslerle Sırbistan-Hırvatistan sınırındaki Berkasovo'ya gelmeyi sürdürüyor.

Gece boyunca küçük gruplar hâlinde Berkasovo-Bapska sınır kapısından Hırvatistan'a girmeye devam eden mülteciler, sınırı geçtikten sonra kayıt yaptırarak otobüslerle Opatovac'taki mülteci kampına götürülüyor.

Aralarında kadın, küçük çocuk, hatta bebeklerin bulunduğu mülteciler, soğuk hava, yağmur ve çamurlu yollara rağmen yolculuklarını sürdürüyor.

Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için insan kaçakçılarına binlerce dolar ödediklerini söyleyen mülteciler, ulaşmaya çalıştıkları ülkelerde hayatlarına yeni bir sayfa açacaklarına inanıyor.

“İnsanların Soğuktan Ölmesinden Endişe Ediyorum”

Suriyeli Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolculukta en zor günlerin yeni başladığını belirterek, kış aylarının mülteciler için zor geçeceğini söyledi.

İnsanların soğuktan ölmeye başlamasından endişe ettiğini söyleyen Ahmed, çoğu Ortadoğu ülkelerinden gelen mültecilerin soğuk havalara alışkın olmadıklarını, çoğunlukla açık havada geçirdikleri gecelerin kendileri için ölümcül olabileceğini ifade etti.

“Çocuklar, Soğuk Kış Gecelerine Nasıl Dayanabilecek?”

Afganistanlı Meryem de soğuk kış günlerinin yaklaşmasından endişe duyduğunu ifade ederek, “Soğuk, çok soğuk. Çocuklar, soğuk kış gecelerine nasıl dayanabilecek bilmiyorum. Her geçen gün daha da soğuk oluyor.” diye konuştu.

Suriyeli Muhammed ise bir süre Türkiye'de yaşadıktan sonra Almanya'ya gitme kararı aldığını belirterek, “Suriye'deki savaşın sonu görünmüyor. Tekrar yurduma döner miyim, bilmiyorum.” dedi.

Yunanistan ve Makedonya üzerinden Sırbistan'a gelen mülteciler, buradan Hırvatistan ve Slovenya üzerinden Avusturya'ya ve diğer Batı Avrupa ülkelerine doğru ilerliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum