1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. ‘Çocuk Tacizi’ne, Nitrata, Dolandırıcıya Cezalar Katlanıyor
‘Çocuk Tacizi’ne, Nitrata, Dolandırıcıya Cezalar Katlanıyor

‘Çocuk Tacizi’ne, Nitrata, Dolandırıcıya Cezalar Katlanıyor

Adalet Bakanlığı, bazı cezalarda artırım öngören tasarıyı Başbakanlığa gönderdi. Bomba yapımında kullanılan nitrat gübresi izinsiz bulundurana, çocuk tacizcilerine, cinsel istismara ve dolandırıcılara ceza artırımı geliyor.

A+A-

Şerife Güzel / STAR

Adalet Bakanlığı, terör, cinsel istismar ve dolandırıcılık cezalarını önemli oranda artıran bir yasa tasarısı hazırladı. Bakan Bekir Bozdağ’ın talimatıyla hazırlanarak Başbakanlık’a gönderilen tasarıyla terör olaylarında en önemli unsurlardan biri olmasına rağmen cezasız kalan ‘izinsiz nitrat’ bulunduranlara ceza getiriliyor. Ayrıca özellikle çocuklara cinsel istismar suçu artırılarak, sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkartılıyor. Çocuğa nitelikli cinsel istismarda ise alt sınır 18 yıla yükseltiliyor. Tasarıyla, dolandırıcılık suçunun da alt sınırı artırılıyor. Özelilkle “polis, hakim, savcı” sıfatlarını kullanarak yapılan dolandırıcılıklarda alt sınır 4 yıla çıkartılıyor. Mağdurun 12 yaşından küçük olması durumunda; Bakan Bozdağ’ın talimatıyla Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderildi. Önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevk edilmesi beklenen tasarıyla getirilen önemli düzenlemeler şöyle:

İZİNSİZ NİTRAT CEZASI

Patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan malzemelerin izinsiz olarak bulundurulması veya kabul edilmesi de suç olarak düzenlenerek, suçun cezasının alt sınırı 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. Ayrıca, suçun örgüt faaliyeti kapsamında işlenmesi halinde yarı oranı yerine bir kat artırım yapılacak.

ŞİKAYETLER ARTTI

Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde cadde ve sokaklara üzerinde müstehcen resim ve telefon numaralarının bulunduğu fuhuş davetiyesi kartlarının atılmasına yönelik şikayetler de sonuçsuz kalmayacak. Alenen çocukların ve gençlerin yoğun olarak bulunduğu mekânlarda bu tür resim ve kartların bulunması artık cezalandırılacak. Fuhşun reklamını yapmak amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri verme, dağıtma veya yayma eylemi suç olarak düzenleniyor.

KUMAR OYNATMA SUÇU

Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçunun cezası artırılarak, suç olarak öngörülen cezanın alt sınırı 1 aydan 1 yıla, üst sınırı ise 1 yıldan 3 yıla çıkarılıyor. Adli para cezasının alt sınırı 5 gün yerine 200 güne yükseltiliyor.

Suçtan elde edilen ya da suçta kullanılan eşyanın üzerinde iyi niyetli üçüncü kişiler lehine tesis edilmiş sınırlı ayni hakkın bulunması halinde müsadere kararının, bu hak saklı kalmak şartıyla verileceği düzenleniyor.

ALT SINIR 4 YILA  ÇIKIYOR

Dolandırıcılık suçunun basit halinin cezasının alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, nitelikli halinin cezasının alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkarılıyor. Nitelikli dolandırıcılık suçunda 5271 sayılı CMK nın 135 ve 140. maddelerinde yer alan koruma tedbirleri uygulanabilecek. Dolandırıcıların, polis, hâkim, savcı, banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması, bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi halinde, en az 4 yıl hapis cezası verilecek.

YAŞA GÖRE KADEMELİ ARTIŞ

Çocuğun cinsel istismarı suçuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesince iptal edilen hükümler yeniden düzenleniyor. Mağdurun yaşına göre kademeli bir ceza verilecek. Mağdur 12 yaşından küçük ise, sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla, tasaddi suçunun alt sınırı 8 yıldan 10 yıla, nitelikli cinsel istismar suçunun altı sınırı 16 yıldan 18 yıla çıkarılıyor.

CANAVARA GEÇİT YOK

“Trafik terörü” ile mücadelede önemli bir düzenleme de tasarıyla getiriliyor. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun cezasının alt sınırı 1 aydan 3 aya çıkarılıyor.

HABERE YORUM KAT