1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "Çocuk Mültecileri Kurtarın" Çağrısı
"Çocuk Mültecileri Kurtarın" Çağrısı

"Çocuk Mültecileri Kurtarın" Çağrısı

İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu “Save the Children” (Çocukları Koruyun), çocuk yaşta evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin eğitim ve yaşam kalitesinin küresel bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

A+A-

Hiçbir çocuğun bir aydan daha fazla süre okuldan uzak kalmaması gerektiğini savunan İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu “Save the Children” (Çocukları Koruyun), çocuk mültecilerinse sâdece 4'te 1'inin okula gidebildiğini vurguluyor.

Kuruluş tüm hükûmetlere hitaben yayımladığı çağrıda, mülteci çocukların okula gidebilmesi için küresel bir çaba başlatılması gerektiğini söylüyor.

“Save the Children”, mülteci çocukların okula gönderilmesinin her ne kadar zorlu bir plan olduğunu kabûl etse de, çocukların kendi hâllerine terk edilmesinin kayıp nesillerin oluşmasına yol açacağı uyarısını yapıyor.

“Yüzyılın En Büyük Krizi”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) iyi niyet elçisi Angelina Jolie-Pitt de dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük “mülteci krizi”ne karşı ülkelerin daha büyük bir sorumluluk yüklenmesi gerektiğini söyledi.

Jolie-Pitt, “mülteci krizi”ni “yüzyılın en büyük krizi” olarak tanımladı.

suriyeye_komsu_ulkeler_ve_avrupa-001.png

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT