1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. "CNN Gösteri Görüntülerini Hükümetlere Sattı"
"CNN Gösteri Görüntülerini Hükümetlere Sattı"

"CNN Gösteri Görüntülerini Hükümetlere Sattı"

Amerikan CNN kanalının Bahreyn’de ateş hattına gönderdiği habercilerinin görüntülerini yayınlamayarak Bahreyn yönetimine sattığı ortaya çıktı.

A+A-

Gezi Parkı olaylarında gerçekleri çarpıtan, Ferguson'daki siyahi ayaklanmalarda ise polisin sert müdahalesini gizleyen CNN televizyonunun eski çalışanlarından Amber Lyon, kanalın Arap baharı sürecinde çekilen görüntüleri o ülkelerin hükümetlerine para karşılığı sattığını belirtti. ABD'de ve Bahreyn'de protestoculara karşı uygulanan polis şiddeti ve insan hakları ihlalleri ile ilgili yaptığı haberlerle ünlü Amerikalı araştırmacı gazeteci, belirli olaylar hakkında yayın yapmaları için ABD ve yabancı hükümetlerin CNN haber kanalına ödeme yaptığını söyledi.

GÖRÜNTÜLER YOK EDİLDİ

Üç kez Emmy ödülü alan Amber Lyon, CNN kanalının Arap Baharı sürecinde kaydettiği görüntüleri yayınlamayıp o ülkelerin hükümetlerine para karşılığı verdiğini de kaydetti. Lyon, Mart 2011'de CNN'in Arap Baharını görüntülemek için oluşturduğu dört kişilik bir ekibin Bahreyn'e gönderildiğini ve bu ekibin çıkan olaylarla ilgili ilginç görüntüler kaydettiğini açıkladı.

BAHREYN'E PAZARLADI

İngiltere'nin Guardian gazetesinden Glenn Greenwald'ın 4 Eylül 2012 tarihli yazdığı makalede “Arap Baharı haberi için Bahreyn'e giden gazetecilerin birçok tehlikeye katlanarak edindikleri bilgiler ve kamera kayıtlarından oluşan belgeseli CNN International asla yayınlamadı." demişti. Greenwald, Bahreyn'den dönen Lyon'un, “Bahreyn yönetiminin iddialarında yalanlar vardı ve ben CNN yönetiminin haberlerimi yayınlamadığını fakat Bahreyn hükümetine sattığını ilk elden gördüm." dediğini de belirtmişti.

Yeni Şafak

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT