1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çiyager'in Diyarbakır'da Darbedilmesine Tepki
Çiyager'in Diyarbakır'da Darbedilmesine Tepki

Çiyager'in Diyarbakır'da Darbedilmesine Tepki

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşları, "Çiyager" olarak tanınan şarkıcı Mehmet Karakuş'un, HDP'yi eleştiren açıklamalarının dün gazetelerde yayınlanmasının ardından evinin önünde saldırıya uğramasını protesto etti.

A+A-

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşları, "Çiyager" olarak tanınan şarkıcı Mehmet Karakuş'un, HDP'yi eleştiren açıklamalarının dün gazetelerde yayınlanmasının ardından evinin önünde saldırıya uğramasını kınadı.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Başkanı Murat Koç, yaptığı açıklamada, Karakuş'a yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Müzisyen Mehmet Karakuş'un HDP ve PKK'yı eleştirmesinin ardından uğradığı saldırıyı kınamak ve lanetlemek gerekir" diyen Koç, Karakuş'un eski bir HDP'li olduğunu ifade etti. Koç, "Karakuş'un HDP ve PKK ile ilgili düşüncelerini ifade etmesi birilerinin çok ağrına gitmiş olmalı ki eleştirilere karşı düşünce ve fikir planında geliştirecekleri cevapları olmadıkları için şiddete başvurarak gerçek yüzlerini ortaya koymuşlardır. Her fırsatta düşünce ve ifade özgürlüğünden dem vuran kesimlerin, kendileri eleştirildiğinde iftiraya, hakarete ve muhatabı zayıf gördüklerinde şiddete başvurmaları yabancı olduğumuz bir konu değil" ifadelerini kullandı.

Koç, baskı ve şiddetin yıllardır bölgenin kaderi olduğunu belirterek, "Bu bölgede örgüt hakkında konuşmak, onu eleştirmek, hatalarını ortaya koymak hiç de öyle kolay değil. Çünkü bu örgüt baskı ve zorla toplumu suskunluğa itmekte ve kendisini sorumsuz kılmaya çalışmaktadır. Karakuş'a yapılan tek başına kaba şiddetle ifade edilemez. Bunun adı apaçık despotluktur" dedi.

Karakuş'a saldırıdan duydukları üzüntüyü dile getiren Koç, bu tür saldırıların tekrarlanmaması için gereken tedbirlerin alınmasını istediklerini aktardı.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, saldırının şarkıcıya yapılmasının ayrı bir üzüntü nedeni olduğunu belirterek, "Özellikle bu sıkıntılı günlerde demokratik şekilde herkesin birbirine saygı göstermesi gerekir. Çiyager'e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu tür olayların yaşanmamasını ve çatışma zeminin biran önce son bulmasını temenni ediyoruz" dedi.

"Barıştan bahsediyor, ifade özgürlüğünü kısıtlıyorlar"

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, herkesin düşüncelerini özgür iradesiyle ifade etmesi gerektiğini vurguladı.

"1990'lı yıllarda devletin ceberrut yüzünden rahatsız olanlar bugün aynısını kendileri yapıyorlar. Bir yandan barıştan bahsediyor diğer taraftan ifade özgürlüğünü kısıtlıyorlar. Bu PKK'nın barıştan ne kadar uzak olduğunu göstermiştir" ifadelerini kullanan Memiş, şarkıcı Karakuş'a yapılan saldırıyı kınadı.

Memiş, "Karakuş yapılan yanlışları röportajında cesaretle dile getirmiştir. Sonrasında evinin önünde darbedilmesi son derece üzücü. Bu tarz eylemlerde bulunanları lanetliyoruz" şeklinde konuştu.

Bu saldırılarla kimsenin susturulamayacağını aktaran Memiş, insanların özgürlüğüne engel olunmasına karşı olduklarını ifade etti. Memiş, bu konuda HDP'lilerle saldırıda bulunanlardan açıklama beklediklerini belirterek, "Örgüt de bu konuya açıklık getirmelidir ki zaten örgütün daha önce bu tür tarzda eylemlerde bulunduğu herkes tarafından biliniyor" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

4 Yorum