1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cisr El Şuğur'da Direnişçilerin Büyük Zaferi
Cisr El Şuğur'da Direnişçilerin Büyük Zaferi

Cisr El Şuğur'da Direnişçilerin Büyük Zaferi

Suriye’de Fetih Ordusunun son dönemlerin en kapsamlı saldırısı sürüyor. Yaklaşık dört yıldır çatışmaların yaşandığı İdlip kentine bağlı Cisr El Şuğur kasabası direnişçilerin eline geçti.

A+A-

Fetih ordusunun 30 kilometrelik bir alanı kapsayan kuşatma ve saldırısı,  Hama’nın kuzeybatı (Sahl el Gab) bölgesinden başlayarak, İdlip, Mastume, Eriha, Cisr El Şuğur, Gane, Istebra ve Freyke noktalarını içine alıyor.

Zafer Operasyonu (Maareket en Nasr) adı verilen operasyonun en kritik noktasını İdlip'e 50 kilometre uzaklıkta, Lazkiye tarafından yer alan Cisr El Şuğur kasabası oluşturuyor.

Sabah saatlerinden itibaren Fetih Ordusunun komutasındaki direniş örgütleri Kasaba merkezinde denetimi tamamen ele geçirdiklerini duyurdu. Kasabanın dış kesimlerinde bazı noktalarda ise çatışmalar devam ediyor.

Lazkiye'ye 75, Hama'ya ise 58 kilometre uzaklıkta bulunan Cisr es Sugur’un Nusayri nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Lazkiye'ye bağlı yerleşim birimleri ile sınırı bulunuyor.

Direnişçiler Çarşamba ve Perşembe günü top atışları ile rejime ait mevzileri döverken, Cuma ve Cumartesi günleri ise birçok noktaya yönelik karadan fiili saldırılar gerçekleştirdi.

İlk olarak Esed güçlerinin en stratejik mevzii olan şeker fabrikasını (Mamel Sukkar) hedef alan muhalifler Cuma gece yarısı bu nokta ile birlikte şehir merkezinde bulunan Lazkiye Caddesi ve Hastaneyi (Mesve Kalleviye) ele geçirdiler.

Cuma gecesi birçok nokta direnişçilerin kontrolüne geçti

Direnişçiler tarafından Zafer Operasyonu adı verilen saldırılarda çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğü duyurulurken, abluka altına alınan posta merkezinde 30’dan fazla Esed ordusuna bağlı askerinde kuşatma altında tutulduğu ifade edildi.

Cisr es Suğur ile birlikte operasyon başlatılan Eriha, El Gab, Mastume, Sahl el Gab bölgelerinde birçok noktayı ele geçiren muhalifler Cisr es Sugur ilçesinde bulunan rejim güçlerinin Lazkiye yönünde tek ikmal yolu olan Freyke köyünde de kontrolü sağladı.

Hedefte Lazkiye var

Cisr es Sugur’un düşmesiyle Şam rejiminin İdlip kırsalı ile bağlantısı tamamen ortadan kalkarken direnişçiler Lazkiye yönünde en büyük engelli de asmış oldular.

Fetih ordusu Türkiye sınırına 25 kilometre uzaklıkta bulunan Cisr es Suğur ve çevresinde kontrolü tamamen sağlamaları halinde ülkenin tek otobanı olan 180 km uzunluğundaki Halep-Lazkiye karayolunun da yüzde 85 oranındaki bölümünün kontrolünü ele geçirmiş olacaklar.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum