Çipras: Avrupa'dan Utanıyorum

31.10.2015 21:54
Çipras: Avrupa'dan Utanıyorum
Yunanistan Başbakanı Çipras, Avrupa Birliğinin sığınmacı krizine karşı gerekli hassasiyet ve reaksiyonu gösteremediğini belirterek, "Avrupa'nın bu insanlık dramı karşısındaki yetersizliğinden utanıyorum" dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mülteci krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çipras, "Son günlerde deniz dalgaları kıyıya sadece insan cesetleri çıkarmıyor, kıyıya vuran aslında Avrupa medeniyetinin ta kendisidir" ifadelerini kullandı.

Çipras, Avrupa Birliğinin sığınmacı krizine karşı gerekli hassasiyet ve reaksiyonu gösteremediğini belirterek, "Avrupa'nın bu insanlık dramı karşısındaki yetersizliğinden utanıyorum" dedi.

Çipras, Parlamentoda sığınmacı kriziyle ilgili yaptığı konuşmada, AB ülkelerinin bu konudaki tavrını eleştirdi.

"Kıyıya vuran Avrupa medeniyetinin ta kendisi"

 

"Avrupa'nın bu insanlık dramı karşısındaki yetersizliğinden utanıyorum" ifadesini kullanan Çipras, ülkelerindeki savaşlardan kaçan insanların Ege Denizi'nde hayatlarını kaybetmelerinden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Çipras, "Son günlerde deniz dalgaları kıyıya sadece insan cesetleri çıkarmıyor, kıyıya vuran aslında Avrupa medeniyetinin ta kendisidir" diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin sığınmacılara karşı samimi olmadığını, sığınmacı kriziyle ilgili sürdürülen tartışmalarda herkesin sorumluluğu bir başkasına yüklemeye çalıştığını kaydeden Çipras, dökülen gözyaşlarının aslında "timsah gözyaşları" olduğunu vurguladı.

Sığınmacı krizinde öncelikli konunun insan yaşamı olması gerektiğini ifade eden Çipras, Yunanistan'ın içerisinde bulunduğu mali krize rağmen bu konuda kendi imkanlarıyla da olsa elinden geleni yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Çipras, "Yunanistan krizde bulunuyor. Yunan halkı yoksul ancak insanlık ve değerler açısından zengin bir halk. Avlumuzda ölen insanlara karşı insani görevimizi yerine getirmek için kimseden bir avro istemiyoruz. Yunanistan insanlık dersi veriyor. Bu kritik anda Avrupalı ortaklarımıza Avrupa'nın gerçek yüzünün ne olduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim