Cindoruk, DP'nin Başına Çetin Doğan'ı Önerdi

18.12.2010 00:20
Cindoruk, DPnin Başına Çetin Doğanı Önerdi
İddialara göre Güniz Sokak zirvesinde, darbe mağduru Menderes'in partisine 'darbe davası'nın bir numaralı sanığını iste-yen Cindoruk'a, Demirel ve Yılmaz karşı çıktı.

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Güniz Sokak'taki evinde DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Rize milletvekili Mesut Yılmaz'la önceki yaptığı toplantının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Demokrat Parti'nin liderliği için Eski Başbakan Tansu Çiller'den İlhan Kesici'ye kadar bir dizi ismin telaffuz edildiği görüşmede Cindoruk'un teklifi Demirel ve Yılmaz'ı şaşırttı. İddialara göre Cindoruk, darbe mağduru merhum Adnan Menderes'in partisinin başına, Balyoz davasının bir numaralı sanığı emekli Org. Çetin Doğan'ı önerdi. Cindoruk'un sözlerine Demirel ve Yılmaz, "Olmaz böyle şey!" diye tepki gösterdi. Demirel'e yakınlığı ile bilinen DYP'li eski bakanlardan Yaşar Topçu iddiaları Zaman'a değerlendirirken, "Bunları ben de duydum. Hüsamettin Bey yatıyor Ergenekon, kalkıyor Ergenekon. DP kimliğini kaybetmiş durumda." dedi.

Ocak ayında kongreye gidecek olan DP'de ilginç gelişmeler yaşanıyor. Cindoruk'un, görevi başka birine devredeceği kongre öncesi Demirel'in evinde yeni dönem stratejisinin belirlendiği bir toplantı yapıldı. Yılmaz'ın da katıldığı görüşmede muhtemel genel başkan adayları masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre Mesut Yılmaz, Mehmet Ali Bayar'ın ismini önerdi, ancak "O bana rakip oldu." diyen Cindoruk'un itirazıyla karşılaştı. CHP'den istifa eden İlhan Kesici'ye de Demirel karşı çıktı. İsimler üzerinde mutabakat sağlanamayınca Cindoruk'tan Demirel'i bile şaşırtan Çetin Doğan teklifi geldi. Ancak, Demirel ve Yılmaz'ın karşı çıktığı Doğan'ın ismi toplantı bitmeden gündemden düştü. Görüşmede ismine itiraz edilemeyen tek kişi Tansu Çiller oldu. Delegeler üzerindeki gücü bilinen Çiller ismine Mesut Yılmaz da, "Kendisi isterse her türlü desteğe hazırım." sözleriyle destek verdi.

Eski bakan Topçu, Cindoruk'un DP genel başkanlığını bırakmamak için çaba gösterdiğini öne sürdü. Topçu, Ergenekon davasına bakış açıları benzer olan Cindoruk ile CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum arasındaki ilişkiye de dikkat çekti.

Ömer Şahin / ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim