1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cinayette Ergenekon'u Ortaya Çıkaran Deliller
Cinayette Ergenekonu Ortaya Çıkaran Deliller

Cinayette Ergenekon'u Ortaya Çıkaran Deliller

Mütalaasında Ergenekon dosyalarındaki delilleri bir araya getiren savcı, Balyoz ve Kafes'te Dink'in hedef alındığına dikkat çekti. Rahip Santoro ve yayınevi cinayetlerini de aynı kapsamda ele aldı.

21 Eylül 2011 Çarşamba 08:14A+A-

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastı davasına bakan Savcı Hikmet Usta, esasa ilişkin mütalaasında Ergenekon dava dosyalarındaki Dink ile ilgili delilleri derledi. Birçoğu, Dink cinayeti davasının açılmasından sonra ortaya çıkan bu delil ve belgeler, çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Dink suikastı soruşturmasının yapıldığı 2007 yılının ilk yarısında 'Ergenekon' adında faaliyet gösteren herhangi bir örgütün varlığı bilinmiyordu. Suikast soruşturmasını yürüten savcılık, eylemin derin yapılanma boyutuna ulaşamadı. Ancak herhangi bir yasa dışı örgütle bağlantısı tespit edilemese de Dink cinayetinin 'terör eylemi' olduğu şeklinde bir iddianame hazırlandı. 2007 Nisan ayında tamamlanan bu iddianamedeki eksiklikler ise 4 yıl süren yargılama sonunda savcılık mütalaası ile giderildi. 37 sayfalık iddianameyle açılan davanın esasına ilişkin savcılık mütalaası 86 sayfa tuttu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Hikmet Usta tarafından hazırlanan mütalaada, özellikle Dink suikastının Ergenekon örgütünün faaliyeti olduğuna ilişkin ciddi delillere yer verildi.

18 Nisan 2007'de gerçekleştirilen Zirve katliamı sonrası olayın arka planına ilişkin yeni veriler elde edildiği belirtildi. Deniz Uygar isimli bir şahsın Zirve cinayeti öncesi ve sonrası çalıştay yapıldığını anlattığı ifadesine dikkat çekildi. Öğretim görevlisi şüpheli Ruhi Abat'ın olaydan sonra Uygar'ı arayarak "Şerefsizler, vur dedik öldürmüşler." şeklindeki ses kaydı da delil olarak gösterildi. Yasin Hayal'in Santa Maria Kilisesi papazını dövmesi ile Zirve cinayeti sanığı Emre Günaydın'ın 2006 yılında Kayısı Otel'deki Noel kutlamalarına katılarak misyonerlerin arasına karışmasının benzer amaçlı eylemler olduğuna dikkat çekildi.

Hrant Dink, Bizim Savaştığımız Adam

Balyoz darbe planı belgeleri arasında bulunan 'Orak' kod adlı operasyon dokümanında hedef olarak belirlenen şahıslar arasında Dink'in isminin de bulunduğuna dikkat çekildi. 'Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda, Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi cinayetlerinden operasyon olarak bahsedildiği aktarıldı. Ergenekon davası sanığı avukat Kemal Kerinçsiz'in Dink ile ilgili davalar açtığı, bu konuda Veli Küçük'le işbirliği olduğuna ilişkin telefon görüşmeleri de konuldu. Mütalaada ayrıca, Kerinçsiz'in başkanı olduğu Büyük Hukukçular Birliği üyesi avukat Levent Temiz'in 26 Nisan 2004'te Agos Gazetesi önünde yapılan eylemde, "Hrant Dink hedefimizdesin." ifadesinin de geçtiği bildiri iyi okuduğu hatırlatıldı.

Ergenekon davası sanıklarından Ümit Sayın'ın 18 Temmuz 2005'te eski Adli Tıp Enstitüsü Müdürü Sevil Atasoy'la yaptığı MSN görüşmesinde, "Hrant Dink, bizim savaştığımız adam." dediği ve devamında Ergenekon sanığı Hurşit Tolon'dan "action için doğru adres" diye bahsettiği anlatıldı. VKGB üyelerinin telefon görüşmesinde, Dink cinayeti için 'bizimkiler yaptı' denildiği bilgisine yer verildi.

Büşra Erdal / Zaman

HABERE YORUM KAT