1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cinayetler Kafes Planı Çerçevesinde İşlendi
Cinayetler Kafes Planı Çerçevesinde İşlendi

Cinayetler Kafes Planı Çerçevesinde İşlendi

Zirve Yayınevi katliamı davasında ek iddianame tamamlandı. Hurşit Tolon için iki kez ağırlaştırılmış müebbet istedi.

A+A-

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde misyonerlik faaliyetleri yaptıkları gerekçesiyle 18 Nisan 2007’de Alman uyruklu Tilman Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in boğazlarının kesilerek öldürülmesine ilişkin ek iddianame tamamlandı.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, bir numaralı sanık Ergenekon’un tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve bazı şüpheliler için iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenildi.

İddianamede, Zirve Yayınevi cinayeti ile Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerinin “Kafes Eylem Planı” çerçevesinde işlendiğine dikkat çekildi.

Özel Yetkili Savcı İsmail Aksoy hazırladığı, 761 sayfalık toplam 19 sanıklı iddianame, Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. İddianamede, 19 şüpheli “terör örgütü kurma ve yönetmek”, “adam öldürmeye azmettirmek” ve “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”le suçlandı.

İddianamenin bir numaralı sanığı olan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil “terör örgütü yöneticiliği” ile suçlandı ve iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi. İddianamede Zirve Yayınevi cinayeti ile Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerinin “Kafes Eylem Planı” çerçevesinde yapıldığı değerlendirildi. Savcılığın hazırladığı yeni iddianamenin kısa süre içinde mahkemeye sunulması bekleniyor. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde 18 haziranda yapılacak duruşmanın seyrinin değişmesine kesin gözle bakılıyor. 

Konferansın Kaset Çözümleri Dosyada

Zirve Yayınevi katliamı dava sürecinde halen Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu’nun döneminde Üniversite’de, aralarında Org. Doğu Aktulga, Emekli Org. Edip Başer, Türkan Saylan, Gazeteci Mustafa Balbay, Tuncay Özkan’ın ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever’in bulunduğu konferansların CD ve DVD’leri de çözümlenip Zirve davası dosyasına eklendi.

Halen Tutuklu Sanıklar

Davada, Eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, muvazzaf binbaşı Haydar Y, astsubay Abdullah A, Adil A, muvazzaf uzman çavuş Mehmet Ç, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Ruhi A, Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Cuma Özdemir, Varol Bülent Aral halen tutuklu bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT