1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cihaner'i Kurtarma Planı İşliyor, Terör Suçu Örtülüyor
Cihaneri Kurtarma Planı İşliyor, Terör Suçu Örtülüyor

Cihaner'i Kurtarma Planı İşliyor, Terör Suçu Örtülüyor

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile Org. Saldıray Berk'in 'Ergenekon terör örgütü üyeliği'nden yargılandığı davada, bu isimlerin hafif bir cezayla kurtulmasını sağlayacak karar verdi.

26 Şubat 2011 Cumartesi 09:54A+A-
Sanıkların terör değil, 'görev suçu' kapsamında yargılanmasına hükmeden daire, Cihaner'le ilgili Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni alınmadığı gerekçesiyle, dosyayı tekrar Erzincan'a gönderdi. 'Terör' suçlamasının yer aldığı iddianamenin yok sayılması anlamına gelen karar, iki Yargıtay üyesi arasında geçen ses kaydını hatırlattı. Kayıtta, dosyanın fotokopi belgelerle birleştirilip sanıkların tahliye edileceği, ardından sürecin uzatılarak dosyanın kapatılacağından bahsediliyordu.

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile Orgeneral Saldıray Berk'in sanık olduğu 'Ergenekon terör örgütü üyeliği' davasının dünkü duruşması Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yapıldı. İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının sanıkları Dursun Çiçek ile Serdar Öztürk'ün avukatları, İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının, Cihaner'in ve diğer sanıkların yargılandığı dava ile birleştirilmesini talep etti. Davanın bir numaralı sanığı Orgeneral Saldıray Berk de savunması alınmadan beraat talebinde bulundu. Yargıtay cumhuriyet savcısı, dosyanın içeriğine göre savunmanın alınması gerektiğini belirterek, Berk'in beraat talebinin reddedilmesini istedi.

Daire Başkanı Ersan Ülker, İrtica ile Mücadele Eylem Planı davası ile mevcut yürütülen davanın birleştirilmesi yönündeki taleplerin reddine oybirliği ile karar alındığını açıkladı. Daire, Berk'in talebi konusunda herhangi bir karar vermedi. Ülker, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun kararını da okuyarak, Cihaner'in üzerine yüklenen suçun, kişisel suç değil 'görev suçu kapsamında' kabul ettiğini belirtti. CGK'nın kararında hakim ve savcıların görev suçlarına ilişkin soruşturma ve kovuşturmalarının 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Yasası uyarınca yapılması gerektiğinin vurgulandığını söyleyen Ülker, Cihaner'in 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla yargılandığı davada Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni alınması gerektiğini savundu. Bu usul eksikliğinin de Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun kararında vurgulandığını öne süren Ülker, Cihaner ve diğer sanıklar hakkında açılan dava dosyasının ayrılarak Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan izin istenecek

Dava dosyası Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek. Başsavcılık, Cihaner'in yargılanması için Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni talep edecek. Bakanlığın soruşturma izni vermesi durumunda Erzincan'a en yakın ağır ceza mahkemesi başkanlığı olan Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı son soruşturma yapılması kararı verirse hazırlanan iddianame Yargıtay'a gönderilecek. Cihaner hakkında, 'görevi kötüye kullanmak, imar kirliliğine neden olmak ve evrakta sahtecilik' iddialarıyla açılan davanın görülmesine ise Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde devam edilecek. İlhan Cihaner, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerinin ilk günden itibaren öne sürdüğü usul eksikliğinin dairece kabul edildiğini söyledi. Cihaner, "Bugünkü sonuca ulaşmak için hukuk bilmeye gerek yoktu, Türkçe bilmek yeterliydi.'' dedi. (Zaman)

HABERE YORUM KAT