1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çiçek'ten Partilere "Anayasa Yapılamaz" Mektubu
Çiçek'ten Partilere "Anayasa Yapılamaz" Mektubu

Çiçek'ten Partilere "Anayasa Yapılamaz" Mektubu

TBMM Başkanı Çiçek, mevcut Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile tam bir anayasa yapılamayacağını belirten mektubu parti gruplarına gönderdi.

A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile yeni bir anayasanın tümünde uzlaşmanın olmayacağını ve kısmi bir sonucun ortaya çıkacağını belirten mektubunu, AK Parti, CHP, MHP ve BDP TBMM gruplarına gönderdi.

Çiçek, mektubunda, yeni anayasa yapım sürecini ve yaşananları anlatarak, şunları kaydetti:

"Sürecin önemli kazanımlarına rağmen, yeni bir anayasanın tümünde uzlaşmanın olmayacağı, sadece kısmi bir sonucun ortaya çıkacağı açıktır. Bu sonuç, hem çalışma usullerinin 6. maddesinin hem partilerin siyasi varlık sebebi olarak gördükleri ve vazgeçemeyeceklerini ifade ettikleri kırmızı çizgilerin tabii bir sonucudur.

Bu durum karşısında Komisyon Başkanlığı görevini yürütmemin sağlayacağı bir fayda da yoktur. Bu sebeblerle yeni anayasa çalışmalarının geldiği noktayı ekteki belgelerle birlikte değerlendirmelerinize sunuyorum. Arzu edildiği ve onay verildiği takdirde bu metinler TBMM internet sitesinde yayınlanacaktır."

Çiçek, mektubuyla beraber 6 ek de gönderdi. Eklerde, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun müzakere ettiği 172 madde, komisyonun bugüne kadar üzerinde uzlaştığı 60 madde, müzakere edilen ancak çeşitli şerhleri içeren 112 madde, siyasi partilerin anayasa önerisi olarak sundukları maddeler (Bu öneriler nihai metin değildir. Partilerin talebi üzerine değiştirilebilmektedir), TBMM Başkanı'nın usul konusundaki uyarılarını içeren tutanak kısımları ve komisyonun çalışma usulleri yer alıyor.

AA

HABERE YORUM KAT