CIA’dan Karzai’ye Milyonlarca Dolar Destek

30.04.2013 00:15
CIA’dan Karzai’ye Milyonlarca Dolar Destek
CIA, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye her ay milyonlarca dolar nakit para taşıdı.

"Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye her ay milyonlarca dolar nakit para taşıdı." Bu iddia Amerikan New York Times gazetesinde yer aldı.

Karzai, iddiayı doğruladı, ancak tutarın küçük olduğunu ve Ulusal Güvenlik Konseyi'ne gittiğini bildirdi. New York Times gazetesinin haberine göre, CIA, Karzai'ye her ay milyonlarca dolar parayı bavul, sırt çantası ve poşetlerle taşıdı.

Gazete, CIA'in, Karzai ve çevresi üzerindeki etkisini yitirmemek için bu yönteme başvurduğunu belirtti. Karzai'nin eski danışmanlarından birinin gazeteye yaptığı açıklamaya göre, CIA'in taşıdığı paralar, "hayalet para" olarak adlandırılıyordu.

Eski danışman, "Hayalet para gizli geliyor ve gizlice ortadan kayboluyordu" dedi.

Gazeteye açıklama yapan bir Amerikalı yetkili ise CIA'ın "hayalet para" ile "nüfuz" satın aldığını, yolsuzluğu besleyen bu paranın savaş lordlarını güçlendirdiğini ve Amerika'nın Afganistan'dan çekilme stratejisini zayıflatmayı hedeflediğini iddia etti.

Paranın ayrıca Taliban'la yakın işbirliği içinde olan yerel politikacılara da aktarıldığı belirtildi.

Yetkili, Afganistan'daki yolsuzluğun en büyük kaynağının "Amerika Birleşik Devletleri" olduğunu da ileri sürdü.

Karzai'nin ofisinden yapılan açıklamada ise Ulusal Güvenlik Konseyi'nin geçen 10 yıl boyunca CIA'den bu yöntemle para aldığı doğrulandı, tutarın ise büyük olmadığı beliritldi.

TRT

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim