1. HABERLER

  2. HABER

  3. CIA Terör Yasasından Memnun Değil
CIA Terör Yasasından Memnun Değil

CIA Terör Yasasından Memnun Değil

ABD Dış işleri bakanlığına ve CIA'ye bağlı Long War Journal sitesi dün meclisten geçerek kabul edilen ve Türkiye'de bir çok kesimin tepkisini çeken Terörün Finansmanı Yasa'sının yeterli olmadığını açıkladı.

A+A-

Haber: Abdulkadir ŞEN

ABD Dış işleri bakanlığına ve CIA'ye bağlı Long War Journal sitesi dün meclisten geçerek kabul edilen ve Türkiye'de bir çok kesimin tepkisini çeken Terörün Finansmanı Yasa'sının yeterli olmadığını açıkladı. STK Yetkilileri Terör yasasının kabul edilmesi halinde ABD'nin, elinde mülteci ve mağdurlara dağıtılmak üzere pirinç ve makarna taşıyan yardım kuruluşlarını dahi bomba yapmaya çalışmakla itham edebileceğini belirtiyorlar.

Site'de yer alan habere göre Türkiye'nin Batı'lı müttefiklerinin karardan memnun olmadıkları vurgulandı. Haberde ABD hazine bakanlığı adına çalışan eski bir ajan olan terör finansmanı uzmanı Jonathan Schanzer'in Türkiye'yi Hamas'ı desteklemekle suçladığı yazısına da yer verildi.

Jonathan Schanzer arafından The Weekly Standart için kaleme alınan analizde Türkiye'nin ABD ve Avrupa Birliği  tarafından terörist olarak kabul edilen Hamas yönetimindeki Gazze'ye gönderdiği insani yardım teröre destek olarak değerlendirildi. Türkiye'nin terör konusunda Finansal Eylem Görev Gücü(Financial Act Task Force) ile aynı fikirde olmama ihtimali de değerlendirilerek Türkiye'nin kararı onaylamaması halinde terörü destekleyen ülkeler listesine girme tehlikesine işaret edilerek aba altından sopa gösterildi.

Hürriyet gazetesinin İngilizce yayın yapan kuruluşu The Daily Hurriyet internet sitesinde Serkan Demirtaş imzasıyla yayınlana makalede Batı'lı yetkililerin terör yasasından memnun olmadıkları vurgulandı. Haberde Hürriyet'in ulaştığını belirttiği bazı diplomatik kaynakların Türkiye'nin performansından ve yasanın içeriğinden yeterince memnun olmadıkları vurgulandı. Bazı uzmanlar Hürriyet'in haberinin Türkiye'yi Batı'ya şikayet etmek anlamına geldiği yorumunda bulundu.

Bilindiği gibi Batı ülkeleri Türkiye ve diğer bir çok ülkede Hükumetleri bazı kararlar almaları için medya baskısıyla yönlendiriyor ve bazı medya kuruluşlarına yüklü miktarda paralar veriyor. Geçmişte de Türkiye'de bazı gazetelerin ABD ve Avrupa ordularına ait eski hurda gemilerin reklamını yaparak TSK'yı etki altına almaya çalıştıkları gözlemlenmişti. (Pressmedya)

HABERE YORUM KAT