1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. CIA Direktörü: “IŞİD'in Libya'daki Varlığı Avrupa'ya Tehdit”
CIA Direktörü: “IŞİD'in Libya'daki Varlığı Avrupa'ya Tehdit”

CIA Direktörü: “IŞİD'in Libya'daki Varlığı Avrupa'ya Tehdit”

CIA direktörü John Brennan, IŞİD'in Libya'daki varlığının Avrupa'ya tehdit olduğunu söyledi, örgütün dünya genelindeki savaşçı sayısının el-Kaide'nin en güçlü döneminden fazla olduğunu belirtti.

A+A-

ABD'nin istihbarat örgütü CIA'nın direktörü John Brennan, IŞİD'in dünya çapında on binlerce savaşçısı olduğunu, sayının el-Kaide'nin en güçlü döneminden bile daha fazla olduğunu söyledi.

“Libya'da Sayıları Arttı”

ABD Senatosu'nun İstihbarat Komitesi'ni bilgilendiren Brennan, IŞİD'in Libya'yı operasyon merkezi olarak kullanmaya giderek daha fazla ağırlık vermesinden endişe duyduklarını belirtti.

Brennan, IŞİD'in Libya'da 5 bin-8 bin arası savaşçısı olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Buna karşın, Brennan'ın sunduğu CIA raporuna göre örgütün Irak'taki üye sayısı 19 binden 18 bine ve Suriye'deki savaşçı sayısı 25 binden 22 bine indi.

Brennan, örgütün Libya'da güçlenmesinin Avrupa'da düzenlenecek saldırıları arttırması bakımından bilhassa kaygılandırıcı olduğunu vurguladı. CIA direktörü, Avrupa ülkelerinin “terörle mücadele” konusunda yakın dönemde ilerleme kaydettiğini fakat istihbarat paylaşımında zayıf kaldıklarını söyledi.

“Esed Bir Yılda Güçlendi”

Suriye'deki siyasî durum hakkında ise, Rusya'nın desteğinin Beşşar Esed rejimini güçlendirdiği bilgisini verdi.

Brennan, “Bundan bir yıl önce Esed geri adım atmış hâldeydi. Muhaliflerin operasyonları Suriye ordusunu zayıflatmıştı. Bu yıl, geçen yılın haziranına göre Esed çok daha güçlü bir konumda.” dedi.

Brennan Rusya'nın hava saldırılarının büyük çoğunluğunun “meşru muhalifler”i hedef aldığını belirtti.

“Orlando Saldırganının Örgüt Bağlantısı Yok”

CIA direktörü, gelen soru üzerine “Orlando saldırganı”nın hiçbir “terör organizasyonu” ile doğrudan bağlantısını bulamadıkları yanıtını verdi.

Orlando'da 49 kişiyi öldüren Ömer Metin'in saldırıdan önce acil servis hattı 911'i arayarak IŞİD'e bağlılık yemini ettiği öğrenilmişti.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT