1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'nin Yemin Kararı Belli Oldu
CHPnin Yemin Kararı Belli Oldu

CHP'nin Yemin Kararı Belli Oldu

CHP, Ergenekon sanığı milletvekilleri için TBMM'de düzenlenen yemin törenine girmeme kararı aldı. CHP'nin kararı Türkiye'de bir ilki oluşturuyor.

28 Haziran 2011 Salı 14:35A+A-
TBMM'nin 24. Dönemi bugün yapılacak yemin töreniyle başlayacak. AK Parti ve MHP yemin törenine katılacak. BDP protesto için katılmazken, CHP'nin kararı ise genel meclise girme ancak yemin etmeme yönünde oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu olan Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'a Meclis'te yemin etme yolu açılmadığı müddetçe TBMM'de yemin etmeyeceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bugün önce MYK'yı sonra parti grubunu toplayan CHP'nin beklenen kararını açıkladı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun sözleri:

"Tayyip Erdoğan'ın milletvekili olabilmesi için katkı sağladıysa bugün de haklarında mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin törenine katılmasını istiyoruz.

CHP olarak biz milletvekili seçilmiş hiç bir arkadaşımız hakkında ek bir ayrıcalık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de söz konusu değil. Biz mahkum olmamış seçilme engeli bulunmayan savcılıktan YSK'dan milletvekili olabilir belgesi almış. Anasının ak sütü gibi oylarla seçilmiş. YSK tarafından onaylanmış bütün arkadaşlarımızın haklarının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz.

Bizim bu duruşumuz seçmene ve onun oyuna duyduğumuz saygıdandır. Önüne geleni 3 satırlık gerekçeyle tutuklayan yargı anlayışına hayır diyoruz.

Hiç bir kimsenin mahsumiyet karinesinin dışında suçlanmamasını haklarının ihlal edilmemesini istiyoruz. Demokrasi ve milli iradeye saygımız nedeniyle AK Partiliye başka bir aday mı bulamadınız diye sormadan Tayyip Erdoğan'a milletvekilliği yolunu açan CHP aynı şeyi bekliyor.

Cezaevindeki arkadaşlarımızın yemin etmesine izin verilmeyen uygulamanın parçası olmayacağız. Bu anlayış ilke ve demokrasi anlayışı ile yemin edemeyen arkadaşlara yemin yolu açılıncaya kadar biz de yemin etmeyeceğiz."

Meclis'e Gireceğiz

CHP Genel Başkanı, grup toplantısından çıkarken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, "Genel kurula CHP milletvekilleri girecek mi" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Gireceğiz tabi, niye girmeyelim" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, "Girilecek ama yemin edilmeyecek öyle mi" sorusuna ise, "Evet" karşılığını verdi.

M. ALİ ŞAHİN: KENDİ TAKDİRLERİDİR

CHP'nin TBMM'de düzenlenen yemin törenine katılmama kararı almasından sonra ilk tepki Mehmet Ali Şahin'den geldi.

TBMM eski Başkanı Şahin, CHP'nin kararı için "Öfkeyle kalkan zararla oturur. Kendilerinin bileceği iştir. Takdir kendilerinindir." dedi.

AK Partili Elitaş ise "Demokrasilerde Meclis'i boykot olmaz." dedi.

 

HABERE YORUM KAT