1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'nin Sarıyer Belediyesi İşçileri de Eylemde
CHP'nin Sarıyer Belediyesi İşçileri de Eylemde

CHP'nin Sarıyer Belediyesi İşçileri de Eylemde

Sarıyer Belediyesi'ne bağlı çalışan ve bir süredir CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan bir grup taşeron işçi, zam ve sosyal haklarında iyileştirme talepleri karşılanana kadar süresiz açlık grevine başladı.

A+A-

Oturma eylemi yapan işçiler, "Yaşasın Onurlu Direnişimiz!", "İş, Ekmek, Adalet İstiyoruz!", "Direne Direne Kazanacağız!" sloganları atıp pankart açtı.

İşçiler adına açıklama yapan Sarıyer Belediyesi İşçi Meclisi Üyesi Güven Darcanlı, geçen yıl 86 gün Sarıyer Belediye Başkanlığı önünde 4 işçi eylem yaparak, 100 işçiye 400 lira yemek ve yol haklarını kazandırdıklarını anlattı.

“Bu Talepler İnsanî Taleplerdir”

Darcanlı, yılın başında işten çıkarıldıklarını, ancak CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda yöneticilerle yaptıkları görüşmeler sonucunda tekrar işe alındıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ocak itibarıyla yapılan ihalede zam ve sosyal haklar yok. İşçi Meclisi olarak 2015 ve 2016 için yüzde 15'er zam, parklarda işçilerin yağmurdan, soğuktan korunmaları için konteyner, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde emekçi kadınların izin yapması, bayramlarda 250 lira gıda yardımı, eylül için 750 lira yakacak yardımı istedik. Görüşmelerimiz, 13 Mayıs'a kadar devam etti ve tıkandı. 13 Mayıs'ta eylemlerimize başladık. Haziran itibarıyla bu insanî talepler nedeniyle 5 işçi temsilcisinin işine son verildi. 2 aydır mücadele ediyoruz. Bu talepler, insanî taleplerdir. Bu talepler karşılanıncaya kadar bugünden itibaren süresiz açlık grevine başlıyoruz."

chp_sariyer_belediyesi_iscileri_eylemde_03.jpg

HABERE YORUM KAT