1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'nin 35. Olağan Kurultayı Hafta Sonu Yapılacak
CHP'nin 35. Olağan Kurultayı Hafta Sonu Yapılacak

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı Hafta Sonu Yapılacak

CHP'de genel başkan seçiminin yanı sıra yönetimde de önemli değişikliklerin gerçekleştirileceği 35. Olağan Kurultay hafta sonu Ankara Spor Salonu'nda yapılacak.

A+A-

Bugüne kadar 18'i olağanüstü olmak üzere 52 kurultay gerçekleştiren CHP'de, 35'inci Olağan Kurultay için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı.

Kongrelerini 940 ilçe ve 81 ilde tamamlayan CHP'de, İstanbul'da Cemal Canpolat, İzmir'de Parti Meclisi (PM) eski üyesi Alaattin Yüksel, Ankara'da da mevcut başkan Adnan Keskin il başkanlığına seçildi. Kongrelerde, genel başkan ve PM üyelerini seçecek bin 100 kurultay delegesi de belirlendi. CHP'de milletvekilleri ve milletvekili olmayan PM üyeleri de doğal delege sayılıyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden aday olacağı kurultayda, başkanlık yarışına girmek isteyenlerin, 120'den fazla delegenin imzasını divan başkanlığına sunması gerekiyor.

Kılıçdaroğlu'na Tek Rakip Balbay

Mevcut delege yapısı dolayısıyla, Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, Kılıçdaroğlu'na tek rakip ise adaylık için yeterli 120 imzayı topladığını belirten CHP izmir Milletvekili Mustafa Balbay.

Balbay, 200 delegenin imzasıyla, genel başkanlığa aday olacağını bildirdi.

Seçimli bir olağanüstü kurultay toplamak isteyen ancak başarılı olamayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve CHP Eski Milletvekili Umut Oran ise aday olmayacaklarını açıkladı.

Kurultayda ilk gün genel başkan, ikinci gün ise PM üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.

MYK ve PM'de Değişiklik

Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kurultay için çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Kılıçdaroğlu'nun, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi'nde önemli değişikliklere imza atacağı ifade ediliyor.

Parti kulislerinde Kılıçdaroğlu'nun, 10 isim hariç 60 kişilik PM'nin tamamını değiştirmeyi düşündüğü konuşuluyor.

AA

HABERE YORUM KAT