CHP'liler TBMM'de Yemin Ediyor!

11.07.2011 14:12
CHPliler TBMMde Yemin Ediyor!
AK Parti ile CHP uzlaştı. CHP'liler TBMM'de yemin ediyor.

Yemin krizi çözüldü. AK parti ve CHP heyetlerinin sabah 10:00’da başladığı görüşmeden mutabakat metni çıktı. Üzerinde uzlaşmaya varılan metin genel başkanlara iletildikten sonra heyetler tekrar biraraya geldi.

AK Parti ve CHP’lilerin görüşmesinden sonra yapılan ortak açıklamada, "Anayasa dahil, tüm mevzuat hukukun üstünlüğü çerçevesinde, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanmalı" denildi:

Açıklamada şöyle denildi:

"Bu çerçevede tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM'de olmaları gerektiğine inanıyoruz. 12 Haziran seçimleri sonrasında bazı milletvekillerinin yemin etmeyerek, yasama faaliyetlerine katılmamaları eksikliktir. Son seçimlerle birlikte yüzde 95 seviyelerinde yüksek bir temsil oranını yansıtan TBMM, milletimizin yeni bir anayasa yapılması talebiyle birlikte birleştirilerek değerlendirildiğinde, tüm siyasi partiler için uygun bir uzlaşma zemini oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu tarihi fırsat, toplumsal sözleşme tanımına uygun bir anayasa yapılması hedefi için kullanılmalıdır.

Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegane ortam TBMM'dir. Siyasi partiler, sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır.

Bu inançla, anayasa dahil, tüm mevzuatın hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz.

Sonuç olarak, Meclisin açılışından bugüne kadar yasama faaliyetlerine katılmamış olan milletvekillerinin yemin ederek, Meclis çalışmalarına iştirak etmelerini ve katkı sağlamalarını arzu ediyoruz."

CHP’li milletvekilleri TBMM Genel Kurulu’nda yemin ediyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim