1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'liler TBMM'de Yemin Ediyor!
CHPliler TBMMde Yemin Ediyor!

CHP'liler TBMM'de Yemin Ediyor!

AK Parti ile CHP uzlaştı. CHP'liler TBMM'de yemin ediyor.

11 Temmuz 2011 Pazartesi 14:12A+A-

Yemin krizi çözüldü. AK parti ve CHP heyetlerinin sabah 10:00’da başladığı görüşmeden mutabakat metni çıktı. Üzerinde uzlaşmaya varılan metin genel başkanlara iletildikten sonra heyetler tekrar biraraya geldi.

AK Parti ve CHP’lilerin görüşmesinden sonra yapılan ortak açıklamada, "Anayasa dahil, tüm mevzuat hukukun üstünlüğü çerçevesinde, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanmalı" denildi:

Açıklamada şöyle denildi:

"Bu çerçevede tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM'de olmaları gerektiğine inanıyoruz. 12 Haziran seçimleri sonrasında bazı milletvekillerinin yemin etmeyerek, yasama faaliyetlerine katılmamaları eksikliktir. Son seçimlerle birlikte yüzde 95 seviyelerinde yüksek bir temsil oranını yansıtan TBMM, milletimizin yeni bir anayasa yapılması talebiyle birlikte birleştirilerek değerlendirildiğinde, tüm siyasi partiler için uygun bir uzlaşma zemini oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu tarihi fırsat, toplumsal sözleşme tanımına uygun bir anayasa yapılması hedefi için kullanılmalıdır.

Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegane ortam TBMM'dir. Siyasi partiler, sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır.

Bu inançla, anayasa dahil, tüm mevzuatın hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz.

Sonuç olarak, Meclisin açılışından bugüne kadar yasama faaliyetlerine katılmamış olan milletvekillerinin yemin ederek, Meclis çalışmalarına iştirak etmelerini ve katkı sağlamalarını arzu ediyoruz."

CHP’li milletvekilleri TBMM Genel Kurulu’nda yemin ediyor.

HABERE YORUM KAT