1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. CHP'li Tanrıkulu Dokunulmazlıklar İçin AYM'ye Başvurdu!
CHP'li Tanrıkulu Dokunulmazlıklar İçin AYM'ye Başvurdu!

CHP'li Tanrıkulu Dokunulmazlıklar İçin AYM'ye Başvurdu!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu.

A+A-

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, beraberindeki danışmanlarıyla, iptal istemli başvurusunun ardından yüksek mahkeme önünde açıklamalarda bulundu.

Yüksek mahkemeye, Anayasa'nın 85. maddesi uyarınca “iptal başvurusu” yaptığını bildiren Tanrıkulu, “Umarım Anayasa Mahkemesi, parlamentonun, hukuka, anayasaya, evrensel hukuk kurallarına aykırı olan bu düzenlemeyi inceler ve Türkiye'yi bir siyasî krizden yargı yoluna çıkartır.” ifadelerini kullandı.

Parlamentonun bugüne kadar dokunulmazlıklar konusunda anayasayı değiştirerek böyle bir düzenleme yapmadığını belirten Tanrıkulu, “Dolayısıyla ne parlamentoda bunun bir örneği ne Anayasa Mahkemesi’nde bunun bir emsali var.” şeklinde konuştu.

Tanrıkulu, böyle bir konunun Anayasa Mahkemesi’nde bir örneğinin olmadığını tekrarlarken, “Anayasa mahkemelerinin Türkiye ve dünyadaki görevi yargı yoluyla, hukuku, demokrasiyi ve parlamenter rejimi korumaktır. Ben Anayasa Mahkemesi’nin hukuka uygun bir karar vermesi için çalışmasını ve böyle bir kararı vermesini diliyorum.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın yapılan başvurularla ilgili bir raportör atamasını beklediklerini ifade eden Tanrıkulu, mahkemenin 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz bir karar vermesini umduklarını da söyledi.

“Bireysel Başvuru Hakkımız da Var”

Bütün yolları deneyeceklerini dile getiren Tanrıkulu, “Ayrıca bireysel başvuru hakkımız da var. Onunla ilgili olarak henüz mağduriyet şartı doğmadığı için başvuru yapmadık. Bu başvurudan olumsuz bir sonuç çıkarsa o başvuruyu da zamanı geldiğinde yapacağız.” ifadesini kullandı.

Tanrıkulu, hakkında fezleke bulunan CHP'li milletvekillerine dilekçe örneklerini gönderdiklerini ve onların da başvuru yapacağını bildirdi.

AA

HABERE YORUM KAT