1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'li Oran'dan Olağanüstü Kurultay Çağrısı
CHP'li Oran'dan Olağanüstü Kurultay Çağrısı

CHP'li Oran'dan Olağanüstü Kurultay Çağrısı

Eski CHP milletvekili Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı toplayarak, acilen güvenoyu tazelemesi gerektiğini belirtti, genel başkanlığa adaylık sinyali verdi.

A+A-

“Başarının Tek Ölçütü İktidara Gelmektir”

Oran yaptığı yazılı açıklamada, 1 Kasım seçiminin CHP de dâhil olmak üzere, muhalefet partilerinin başarısızlığıyla sonuçlandığını belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Başarının tek ölçütü iktidara gelmektir.” ifadelerini anımsatan Oran, “CHP iktidar olamadıysa ortadaki tek gerçek başarısızlıktır. Bu anlamda, CHP'nin hiçbir yöneticisi ‘Yüzde 24,9'dan yüzde 25,3'e yükseldik.’ deme hakkına sahip değildir. CHP 2011 seçimlerinde zaten yüzde 25,94'e ulaşmış, 135 milletvekili çıkarmış bir partidir.” görüşünü savundu.

“Anlamlı Bir Oy Artışı Yok, Bunun Sorumlusu CHP Yönetimi”

CHP'nin son beş yılda yapılan altı seçimde “anlamlı bir oy artışı” sağlayamadığına dikkat çeken Oran; CHP seçmeninin, örgütlerinin üzerine düşeni yaptığını, buna rağmen iktidar yüzü görülmüyorsa sorumlunun CHP yönetimi olduğunu ileri sürdü.

“Kılıçdaroğlu Olağanüstü Kurultayı Toplamalı”

Umut Oran açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu tablo karşısında Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir. Olağanüstü kurultay için hukukî ve siyasî gerekçeler mevcûttur. CHP'nin olağan kurultayı bekleyerek bir günü dahi kaybetme lüksü yoktur. Siyasî Partiler Yasası uyarınca iki yılda bir kurultayın yapılması gerekmektedir, tanınmış olan bir yıllık erteleme süresi dahi geçilmiştir. 3,5 yıldır olağan kurultayını yapmamış bir CHP yönetiminin meşruiyetinin tartışılmasına yol açılmamalıdır. ‘Zaten olağan kurultayı yapacağız.’ deme kolaycılığına düşmek, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlığa getirmiş olan ‘Mevcût kurultay delegelerine güvenmiyorum.’ demekle eş anlamlıdır. Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçeklerle yüzleşip, gereğini yapmadığı takdirde, en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir.”.

“Her Türlü Görev ve Sorumluluğu Almaya Hazırım”

CHP'nin çaresiz ve alternatifsiz olmadığını vurgulayan Oran, “Tüm CHP'lilere sesleniyorum; gelin değişimi, dönüşümü beraber gerçekleştirelim. CHP umutsuz ve çözümsüz değildir. CHP'nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım.” ifadelerini kullandı.

Al Jazeera, AA

HABERE YORUM KAT