1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'li Oran "Olağanüstü Kurultay" Çağrısını Yineledi
CHP'li Oran "Olağanüstü Kurultay" Çağrısını Yineledi

CHP'li Oran "Olağanüstü Kurultay" Çağrısını Yineledi

CHP’nin eski milletvekili Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek “olağanüstü kurultay” çağrısını yineledi.

A+A-

Oran, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede, olağanüstü kurultayın gerekliliğine ilişkin görüşlerini aktardığını ve kurultayı toplamasını istediğini anımsattı.

Son bir haftada, imza toplama çalışmalarının devam ettiğini anlatan Oran, “İmza toplama konusunda bütün kritik eşikler aşılmıştır. İmza toplama konusunda bütün psikolojik barajlar yıkılmıştır ve sayısal sorun kalmamıştır.” diye konuştu.

“Olağanüstü Kurultay Şartları Mevcuttur”

Kılıçdaroğlu'nun, CHP'nin son olağanüstü kurultayını birkaç delegenin basın yoluyla ilettiği sözlü talepleri üzerine aldığını ve Muharrem İnce'nin 177 delegenin imzasıyla aday olduğunu hatırlatan Oran, “Genel Başkanımıza çağrıda bulunuyorum, son olağanüstü kurultaydan bugüne 5'te 1 imza eşiği aşılmıştır. Yüzde 20 imza ile zaten olağanüstü kurultay toplanabiliyor. Bugün bu sayı aşılmıştır. Yani kurultay delegelerimizin ortaya koydukları iradeyle zaten olağanüstü kurultay şartları mevcuttur.” değerlendirmesinde bulundu.

Oran, bazı kişilerin isminin açıklanmasını istemediğini, bu kişiler arasında parti yöneticilerinin de bulunduğunu bildirdi.

“İstifa Kararı Vermek Zorunda Kalacaksınız”

“Sayın Genel Başkan, bizler yani başarısızlığı kader olarak görmeyen AKP karşısında boyun eğmeyen ve iktidar dışında hiçbir seçeneği kabul etmeyen yani 'ya iktidar, ya iktidar' diyen Cumhuriyet Halk Partililer olarak sizin rakibiniz veya düşmanınız değiliz.” ifadelerini kullanan Oran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Unutmayın ki biraz daha beklerseniz, delegelerimizin özgür iradeleriyle attığı imzalar genel merkeze ulaştığında, tüm meşrûluğunuzu yitirmiş olacaksınız ve kaybedeceksiniz. Tıpkı bir önceki olağanüstü kurultayda olduğu gibi sizin için imza atanların bile aslında size oy veremediğini göreceksiniz. Geçen seçimde de olağanüstü kurultayda baskılar yapıldı, Sayın Genel Başkan 940 imzayla genel başkan adaylık başvurusunu yaptı, fakat çıkan oy 740 idi. Sayın Genel Başkan, hemen bugün artık tüm eşiklerin aşıldığını kabûl ederek, kendinizi ve partimizi lütfen tartıştırmayın, Cumhuriyet Halk Partisi’ni kamuoyunda yıpratmayın. Kendinizi tarihe doğru kelimelerle, emanet edin. Olağanüstü kurultayın kaçınılmaz olduğunu artık lütfen görün. Aksi durumda olağanüstü kurultay kararını değil, istifa kararını vermek zorunda olacağınızı asla unutmayın.”.

Olağanüstü kurultay için imza sayısının 400'ü aştığını kaydeden Oran, kaç imza toplandığını tam olarak kendisinin de bilmediğini ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT