1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'li Belediyeden ADD'ye Büyük Kıyak
CHPli Belediyeden ADDye Büyük Kıyak

CHP'li Belediyeden ADD'ye Büyük Kıyak

CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, MHP'nin desteğiyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)'ne yaptığı büyük kıyak ortaya çıktı.

10 Mayıs 2011 Salı 14:53A+A-

CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kışlahan Meydanı'ndaki mülklerinden ikisini Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)'ne 25 yıl süreyle tahsis etti.

ADD, tek oda fiyatının dahi 250 liradan başladığı yerde, belediyeye çeyrek yüzyıl boyunca bir kuruş ödemeyecek. Tahsis kararı, AK Parti'nin itirazına rağmen MHP'nin CHP grubuna destek vermesiyle alındı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin mayıs ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. CHP'li belediye başkanları Süleyman Evcilmen ile Muhittin Böcek ve MHP'li Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım'ın katılmadığı toplantı, 2. İdare Mahkemesi'nin 40 kırmızı otobüsün işletme hakkıyla ilgili aldığı yürütme kararının gerginliğiyle başladı. Otobüs ve minibüs esnafının toplantıya ilgi göstermesi üzerine gerginlik yaşanabileceği endişesiyle Antalya Emniyeti geniş güvenlik önlemi aldı. Saat 14.00'te başlayan toplantı öncesinde Çevik Kuvvet polisleri ve panzerler Büyükşehir Belediyesi önünde hazır bekletildi. İşletme hakkının yeniden ele alınmasıyla ilgili karar, ulaşım ve plan bütçe komisyonlarına havale edilince salonda hazır bulunan esnaf sessiz şekilde meclisi terk etti.

Meclisin aldığı önemli kararlardan birisi de ADD'ye yer tahsis edilmesi oldu. Milli Egemenlik Caddesi'ndeki mevcut binasının yetersiz olduğunu düşünen ADD, kamu yararına dernek statüsünde olduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi'nden kendisine yer tahsis edilmesini talep etti. Talep bugün yapılan meclis toplantısında 9. madde olarak görüşüldü. Tahsis kararı, AK Parti'nin itirazına karşın MHP'nin CHP grubuna destek vermesiyle meclisten geçirildi. Böylece mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Tahılpazarı Mahallesi 404 Sokak Sarılar İşhanı'ndaki 13 ve 14 numaralı bağımsız bölümler 25 yıl süreyle hiçbir ücret alınmaksızın ADD'ye tahsis edildi. Dernek, şehrin en merkezi noktasında bulunan, günde yüz binin üzerinde insanın kullandığı bölgede bulunan mülk için tek kuruş ödemeyecek. Civarda, tek odadan oluşan ofislerin kira bedeli 250 TL'den başlıyor.

AK Parti grubu ileride doğabilecek sıkıntıların önüne geçilmesi için konunun plan ve bütçe komisyonunda görüşüldükten sonra mecliste görüşülmesi istedi.AK Partigrup sözcüsü Murtaza Tamyürek, bedelsiz olarak 25 yıl süreyle tahsis yapılmasını doğru bulmadıklarını ifade ederek "Kiraya verdiğimiz yerleri bile az bulup, bize zimmet çıkaran denetçiler 25 yıllığına bedelsiz verdiğimiz yerden de mutlaka zimmet çıkaracaktır." dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise kamu yararına çalışan derneklerin yasal olarak buna hakkı olduğunu söyledi.

Tahsis kararına destek veren MHP ise ADD'nin rejimin kazanımlarına sahip çıkan bir dernek olduğunu savundu. MHP sözcüsü Mustafa Reşat Oktay, "Bakanlar Kurulu kararıyla kendini kamu yararına çalışan bir dernek olarak tescil ettirmiş olan bir kurumun, Antalya'da kullanması gereken bir binanın, Büyükşehir Belediyesi mülkü için istekte bulanmasını MHP grubu olarak olumlu karşılıyoruz. Burada küçük de olsa bir bedel kurulabilirdi. Düşüncemiz bu tahsisin verilmesi noktasındadır." diye konuştu.

MHP'DEN TAM DESTEK

AK Parti reddetmesine rağmen belediye mülkü CHP ve MHP oylarıyla ADD'ye bedelsiz olarak tahsis edildi.

Antalya'da 2 bin 500 civarında üyesi bulunduğu ifade edilen ADD'nin Şube Başkanı İbrahim Daş, Milli Egemenlik Caddesi'ndeki binanın hem yetersiz hem de sapa kalması sebebiyle böyle bir talepte bulunduklarını söyledi. Daş, gençlerin derneklerine ilgi göstermediğini dile getirdi.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT